środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Podziel się:

Podziel się:

„Bezpieczne lato nad wodą” - spotkanie dzieci z "Misia Uszatka" z Ratownikami MOPR Harsz/Skłodowo

W dniu 14 czerwca 2017 r., dzięki uprzejmości Pracowników Stacji Ratowniczej MOPR Harsz/Skłodowo, przeprowadzony został pokaz „Bezpieczne lato nad wodą” dla starszych przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka. Pokaz oraz zajęcia praktyczne zorganizowane zostały przez ks. Rafała Chwałkowskiego – duszpasterza żeglarzy na Mazurach i Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownika wodnego MOPR. Instruktarzu udzielili również Pan Adam Soczewka – Kierownik Stacji Ratowniczej MOPR Harsz/Skłodowo, który przypłynął do nas łodzią MOPR oraz ratownik Pan Albert Malicki.

Głównym celem pokazu było przekazanie dzieciom podstawowych umiejętności wzywania i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach. Założeniem było również przygotowanie dzieci do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, bezpiecznej kąpieli i wypoczynku nad wodą. Przedszkolaki dowiedziały się, że 1 czerwca 2017 r. rozpoczął się 14 sezon dyżurów Wodnych Karetek na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i będzie trwał do 30 września 2017 r. Scenariusz zajęć zawierał rady, jak należy się zachować podczas spędzania czasu nad wodą, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, zagrażających życiu lub zdrowiu, pokaz podstawowego sprzętu ratowniczego, a w części medycznej czynności związane z prowadzeniem podstawowych akcji reanimacyjnych. Dzieci dowiedziały się, że łodzie MOPR są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do ratownictwa medycznego, jaki znajduje się w karetkach kołowych. Nie wiedziały dotychczas, że dodatkowe wyposażenie stanowi echosonda, radar oraz kamera termowizyjna. Usłyszały, że załoga karetki pełni 24-godzinne dyżury i, że kąpiel jest dozwolona jedynie na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników wodnych. Przedszkolaki przypomniały sobie numer alarmowy 112 , a także numer ratunkowy nad wodą 601-100-100. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, na którym uczyły się podstaw reanimacji. W pokazie bardzo chętnie brały udział wszystkie dzieci, które ostatecznie same z dużym zaangażowaniem wykonywały pozorowane akcje udzielania pierwszej pomocy. Ponadto dzieci wykazały się znajomością podstawowych zasad bezpieczniej kąpieli. Na zakończenie zajęć, dzieci w imieniu całej społeczności naszego przedszkola, pięknie podziękowały ratownikom za ciekawe, praktyczne zajęcia oraz za bohaterstwo i bezinteresowną pomoc niesioną potrzebującym w nagłych wypadkach. Z okazji Dnia Ratownika WOPR i wspomnienia św. Piotra – patrona ratowników, obchodzonego 29 czerwca 2017 r., złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności naszym gościom. Wyrażamy uznanie za trud i poświęcenie oraz za ofiarność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dziękujemy!
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Samorządowe Przedszkole nr 2 im. oraz opublikowany na portalu Węgorzewo: Bezpieczne lato nad wodą
Oceń artykuł:

(0)