Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Podziel się:

Podziel się:

Twórca ludowy - pani Olga Sachryń gościem w przedszkolu Misia Uszatka

8 czerwca 2017 r. swoją obecnością zaszczyciła placówkę Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka Pani Olga Sachryń – hafciarka, zamieszkała w Węgorzewie.

Pani Olga urodziła się w okolicach Lubaczowa, a w 1947 r. została przesiedlona z rodziną na Mazury, do wsi Janówko koło Węgorzewa. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2004 r. Współpracuje z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Prowadziła kursy haftowania organizowane przez Muzeum i miejscową cerkiew oraz uczyła haftu dzieci w szkole. W 2008 r., podczas XXXVIII Spotkania Twórców, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół w Węgorzewie, Pani Sachryń miała indywidualną wystawę swoich prac. Dzieci z grup „Koguciki” i „Pajacyki” miały okazję przekonać się osobiście, że zdobione przez naszego gościa bluzki i koszule, to prawdziwe dzieła sztuki. Przedszkolaki mogły zobaczyć, ozdobione haftem krzyżykowym obrazy, stroje ukraińskie, powłoczki na poduszki, serwetki. Dzieci usłyszały od Pani Sachryń, że prawie od 60 lat, od 17 roku życia, jako kontynuatorka tradycji, tworzy ukraińską wyszywankę krzyżykową, której nauczyła się od swojej mamy. Pani Sachryń wyszywa obrusy, ręczniki i serwetki, chorągwie, alby, bluzeczki i koszulki dla komunijnych dzieci, obrazki o tematyce religijnej, a także szaty liturgiczne. Pani Olga pokazała dzieciom, jak wyszywa się krzyżykiem, swoją wizytę wzbogaciła o praktyczną naukę haftu. Dzieci samodzielnie wykonywały wyszywankę krzyżykową, a towarzyszyły temu duma i radość z tworzenia. Dzieci pięknie podziękowały Pani Sachryń, za wizytę w naszym przedszkolu, za zapoznanie ich ze sztuką ludową, za wszystko, co Pani Olga tworzy i dotychczas stworzyła. Życzyły dużo zdrowia i pomyślności. Uhonorowaniem życzeń i podziękowań, były kwiaty wręczone przez dzieci, wzajemna radość i wzruszenie. Jesteśmy pełni szacunku do sztuki haftowania. Serdecznie dziękujemy Pani Sachryń za krzewienie przepięknego dziedzictwa kulturowego. Ważne są chwile bieżące, ale nie możemy zapominać o tym, co pozostawimy po sobie. Tym, co bezcenne, jest dziedzictwo, które ukształtuje pamięć po nas, zbuduje tożsamość nas samych i przyszłych pokoleń.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Samorządowe Przedszkole nr 2 im. oraz opublikowany na portalu Węgorzewo: Twórca ludowy w przedszkolu Misia Uszatka
Oceń artykuł:

(0)