Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Podziel się:

Podziel się:

Partycypacja, czyli Ty też możesz mieć wpływ

Pierwsze szkolenie z cyklu "Więcej wiesz - więcej możesz" odbyło się 6 października i dotyczyło inicjatywy lokalnej. Kolejne będzie dotyczyło możliwości wpływu obywateli na sprawy gminy i odbędzie się już 20 października br. w godz. 12.00-16.00 w świetlicy Bonus Pastor za "małym" kościołem przy ul. Pionierów 4. Omówione będą m.in. sprawy związane z inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców, budżetem partycypacyjnym i konsultacjami społecznymi.

Szkolenia organizowane są przez Forum Sołtysów Gromada wraz ze Stowarzyszeniem KAL i dzięki dofinansowaniu przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie. Są skierowane są do sołtysów, członków rad sołeckich, ale również aktywnych mieszkańców gminy Węgorzewo, czyli dostępne dla każdego chętnego. Osobą prowadzącą jest trenerka Marta Florkowska, która wspiera węgorzewską Gromadę od początku. Zapisy przyjmuje koordynatorka projektu Urszula Marciniak pod nr 798 619 799.
- Szkolenie o inicjatywie lokalnej było szczególnie istotne, gdyż na nasz wniosek gmina Węgorzewo pracuje aktualnie nad rozwiązaniami prawnymi umożliwiającymi korzystanie z inicjatywy - mówi sołtys Róży Łukasz Dujnowski. - Uchwała jest obecnie w trakcie konsultacji, niestety konsultacje sprowadzają się tylko do możliwości wniesienia pisemnych uwag. Podczas szkolenia stwierdziliśmy, że węgorzewska uchwała nijak ma się do pobudzania aktywności społecznej i postanowiliśmy zawnioskować o zorganizowanie spotkania, na którym wspólnie z władzami będziemy mogli przedyskutować treść tej uchwały.
Czym jest inicjatywa lokalna? To forma współpracy samorządu i mieszkańców, w celu wspólnego realizowania zadań publicznych. Wkład mieszkańców (jako wnioskodawców) może polegać na pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. Urząd wspiera realizację zadania w sposób organizacyjny lub rzeczowy, w tym również poprzez np. zakup usług i/lub materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Alicja Rymszewicz oraz opublikowany na portalu Węgorzewo: Partycypacja, czyli Ty też możesz mieć wpływ
Oceń artykuł:

(0)