Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Podziel się:

Podziel się:

Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

W naszym mieście, na głównej ulicy dochodzi do coraz częstszych potrąceń pieszych na przejściach do tego przeznaczonych, czyli tzw. "zebrach". Sam byłem świadkiem takiego wydarzenia przed "Kaprysem".

Czyżby władze samorządowe problemu nie zauważyły? A może uważają za niewarty poświęcenia dyskusji na sesjach rady miejskiej? Dla niektórych radnych ważniejsze było wielominutowe poświęcenie czasu podczas obrad sesji na dyskusję np. o tym, że popiersie J. Piłsudskiego podzieli węgorzewskie społeczeństwo, gdyż ta postać może źle się kojarzyć mniejszości ukraińskiej zamieszkującej nasze tereny.
Nam nie potrzeba takich i podobnych dyskusji, lecz natychmiastowego działania radnych i burmistrza w sprawie bardzo ważnej, jaką są ostatnie i wcześniejsze potrącenia pieszych na przejściach. O tradycyjnej formułce, którą słyszymy od kilku lat, że główna ulica nie należy do naszej gminy, również nie mamy zamiaru wysłuchiwać. To nie powinno być usprawiedliwieniem dla samorządu.

Czas na działania:
1. Podstawowa sprawa to inwestycja w dodatkowe lampy ledowe, które tworzą białe światło. Promienie światła powinny oświetlać nie tylko samo przejście, ale również obszar przylegający przejściu, tak aby kierowca wyraźnie widział pieszego już przed "zebrą".
2. Lampy powinny zostać zainstalowane w pierwszym miejscu tam, gdzie najwięcej potrąceń. W następnych etapach stawianie lamp od centrum miasta do wylotów na Giżycko i Kętrzyn. Ogólnie docelowo na całej długości głównych ulic.
3. Co do kosztów, inwestycja w tego typu lampy zwróci się po pewnym czasie ponieważ energia ledowa jest tańsza.

Oczywiście wiadomym jest, że oświetlenie wszystkich przejść, nie wiem jak cudownymi lampami nie wyeliminuje w stu procentach wypadki na ulicach, jest jeszcze tzw. czynnik ludzki, rozwaga kierowców i pieszych. Jednak odpowiednie dodatkowe naświetlenia przejść sprawdzają się w innych miastach, które zainwestowały w bezpieczeństwo swoich mieszkańców.

A więc wybrańcu ludu, tzw. "osoby zaufania społecznego" i nie wiem jak Was jeszcze określić albo jak sami mówicie o sobie samych przed kamerą nagrywającą obrady sesji "jesteśmy służbą dla społeczeństwa" - do dzieła, a nie czekać na ostatni okres przed wyborami, kiedy to będziecie obiecywać różne cuda.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Marek oraz opublikowany na portalu Węgorzewo: Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych
Oceń artykuł:

(0)