Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Podziel się:

Podziel się:

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w węgorzewskiej SP 1

Jak szkoła może wychowywać do wartości, uczyć patriotyzmu od najmłodszych lat? Jedną z form jest szkolny apel pamięci.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy 13 kwietnia. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W przeddzień obchodów święta, 12 kwietnia 2017 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie uczcili pamięć pomordowanych uroczystym apelem. Rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru Szkoły, zebrani odśpiewali hymn państwowy i wciągnięto flagę państwową na maszt. Następnie uczniowie klasy VI a przygotowani przez nauczycielkę historii, panią Małgorzatę Maksimiuk, wprowadzili zebranych w atmosferę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kwietniu 1940 roku w lesie katyńskim. Informacje o faktach historycznych przeplatane były recytacją wierszy. Na koniec zapalono symboliczny znicz przed pamiątkową tablicą i dębem pamięci kpt. Witolda Roubo.
Powaga na twarzach uczniów i chwila zadumy pozwalają mieć nadzieję, że nasi uczniowie nie pozwolą zapomnieć o tych, którzy ginęli za Ojczyznę.
autor: Małgorzata Maksimiuk
zdjęcia: Piotr Bacewicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: SP 1 Węgorzewo oraz opublikowany na portalu Węgorzewo: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w węgorzewskiej SP 1
Oceń artykuł:

(0)