Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia w Kościołach Wschodnich [Video]

2021-01-06 13:12:13 (ost. akt: 2021-01-06 15:25:33)

Autor zdjęcia: Oksana Sytczyk

Dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia w Kościołach greckokatolickim i prawosławnym. Oba te Kościoły posługują się kalendarzem juliańskim, który jest przesunięty względem gregoriańskiego o 13 dni. Wigilia zatem przypada dzisiaj - 6 stycznia, w katolickie święto Trzech Króli, a święta: 7, 8 i 9 stycznia.

Jak już pisaliśmy Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele greckokatolickim nie różni się specjalnie od tego święta w Kościele rzymskokatolickim. Także na stołach pojawią się postne typowe potrawy wigilijne. Z tym, że zawsze też jest tradycyjna kutia.

Podobne są również pozostałe tradycje. Tyle, że podczas Wigilii grekokatolicy i wyznawcy prawosławni nie dzielą się opłatkiem, ale prosforą. Specjalnie pieczoną w tym celu bułką pszenną, która jest symbolem Jezusa Chrystusa.

Po kolacji wigilijnej wierni Kościoła greckokatolickiego biorą udział w nabożeństwie zwanym Wielką Poweczerią (tak jak wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego w Pasterce), które rozpoczyna się o godz. 22:00.

Greckokatolickie święto trwa trzy dni. Pierwszy dzień to Boże Narodzenie, drugi Wspomnienie Bogurodzicy i świętego Józefa, a w trzecim wierni wspominają św. Męczennika Stefana.

Przed wyznawcami kościołów greckokatolickiego i prawosławnego jeszcze także powitanie nowego roku, które przypadnie w nocy z 13 na 14 stycznia.

Ważnym dla nich wydarzeniem jest również poświęcenie wody podczas święta Jordan, związanego z chrztem Jezusa w rzece Jordan i Objawienia Pańskiego, które odbędzie się 19 stycznia.

Tradycyjnie poświęcenie wody odbywa się w warunkach naturalnych, czyli np. nad rzeką. Jednak w wielu kościołach tej ceremonii dokonuje się w świątyniach.

Nowa diecezja greckokatolicka: Przypomnijmy, że 23 stycznia odbędą się święcenia biskupie (chirotonia) oraz ingres księdza Arkadiusza Trochanowskiego, biskupa nowo utworzonej eparchii (diecezji) olsztyńsko-gdańskiej Cerkwi greckokatolickiej. Uroczystość odbędzie się w katedrze pw. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Olsztynie.

Poświęcona przez kapłana woda jest zabierana przez wiernych do domów. Służy później podczas wizyt duszpasterskich.

Warto przy okazji przypomnieć, że Kościół greckokatolicki, w przeciwieństwie do prawosławnego, który także posługuje się kalendarzem juliańskim, przyjął zwierzchnictwo Papieża. Oba te Kościoły mają podobną duchowość i teologię.


Wigilię Bożego Narodzenia wiernych prawosławnych rozpoczyna wspólna modlitwa oraz, tak jak w Kościele greckokatolickim, dzielenie się przez gości wigilijnych prosforą.

Prosforze towarzyszy łyk wody święconej. Potem wszyscy siadają do stołu przykrytego białym obrusem, pod którym leży siano. Na stole pojawia się 12 potraw — bez mięsa i nabiału.

Pierwszy dzień świąt prawosławnych to w cerkwi czas liturgii Narodzenia Jezusa. Natomiast drugiego dnia prawosławnych świąt szczególną czcią obdarza się Matkę Boską, Najświętszą Bogurodzicę.

W Kościele prawosławnym Boże Narodzenie trwa, tak jak w greckokatolickim, trzy dni.
lub
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Basia #3035342 | 95.160.*.* 7 sty 2021 11:55

  życze wszystkim MIŁYCH SPOKOJNYCH ŚWIAT

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #3034871 | 37.248.*.* 6 sty 2021 15:09

  Świętujcie bracia Ukraińcy. I nie dajjcie się Moskalom

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages