Kilka pytań o notę korygującą

2020-08-04 10:24:06(ost. akt: 2020-08-04 10:30:17)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. klienta

Nota korygująca jest specjalnym rodzajem faktury, którą wyjątkowo wystawić może nabywca towarów lub usług (a nie ich sprzedawca). Zasady dotyczące noty korygującej zostały uregulowane w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług. Akty prawne często jednak nie są jasne dla podatników. Dlatego warto odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jaki jest cel wystawienia noty korygującej?


Nota korygująca jest wystawiana przez nabywcę towarów lub usług i umożliwia im sprostowanie drobnych nierzetelności faktur. Dzięki temu rodzajowi dokumentu, możliwe jest poprawienie błędów bez udziału sprzedawcy (w sensie bez konieczności wystawienia jej przez sprzedawcę i umożliwienie dokonania zmian bezpośrednio przez nabywcę), tylko za akceptacją wystawcy faktury.

Co można zmienić notą korygującą?


Nota korygująca jest dokumentem, który ma umożliwiać zmiany i sprostowanie błędów niefinansowych (nieliczbowych). Takich jak na przykład: dane kontrahentów, adresy, nazwy, daty i tym podobne.

Kto może wystawić notę korygującą?


Zgodnie z uregulowaniami prawnymi, notę korygującą wystawia nabywca towaru lub usługi. W potocznym znaczeniu, nota korygująca często określana jest również jako dokument wystawiany przez sprzedawcę, jeżeli nie dotyczy danych liczbowych. Jest to jednak nieprawidłowe rozumienie. Zgodnie z art. 106k ustawy o VAT, notę korygującą wystawia wyłącznie nabywca towaru lub usługi.

Czy nabywca może wystawić inny dokument korygujący fakturę?


Tak, teoretycznie w przypadku odpowiedniego porozumienia, co do samofakturowania (dokonanego uprzednio przez sprzedawcę i nabywcę), nabywca mając odpowiednie upoważnienie może wystawić fakturę korygującą, a nie notę korygującą.

Kiedy można wystawić notę korektę?


Nota korygująca powinna być wystawiana wtedy, gdy na pierwotnej fakturze znalazły się pomyłki w określonych zakresach. Poprawianiu w ten sposób nie mogą podlegać dane dotyczące miary, ilości i liczby towarów lub usług, cen, obniżek i rabatów, wartości, stawek podatków, kwot sum i należności ogółem.

Jakie elementy musi zawierać nota korygująca?


Nota korygująca musi zawierać minimalnie co najmniej treść określoną w przepisach ustawy o VAT. Są to przede wszystkim sformułowanie "NOTA KORYGUJĄCA", dane identyfikacyjne obu stron transakcji (podatnika i nabywcy) - ich imiona, nazwiska, nazwy, numery identyfikacji podatkowej, treść korygowanej informacji oraz treść informacji prawidłowej, dane odpowiednio identyfikujące dokument.

Czy konieczna jest akceptacja wystawcy faktury?


Tak, przepisy stanowią, że w przypadku wystawienia noty korygującej - wymaga akceptacji. Przepisy nie przewidują jednak określonej formy, w jakiej akceptacja ta ma zostać udostępniona. Dlatego można uznać, że wystawczy jakakolwiek jasna i zrozumiała forma potwierdzenia, że wystawca faktury zgodził się z notą korygującą.

Czy nota korygująca może zostać wystawiona w formie elektronicznej?


Tak, zgodnie z art. 106k, w związku z art. 106g ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT, nota korygująca może przybrać formę elektroniczną, pod warunkiem zgody stron na taką formę komunikacji i rozliczania (forma elektroniczna na przykład przy pomocy wiadomości e-mail).

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5