Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Czy mieszkańcy Węgorzewa przestrzegają nakazu noszenia maseczek? [SONDA]

2020-06-24 20:47:58 (ost. akt: 2020-06-24 20:48:20)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób nie nosi maseczek w miejscach, w których powinny to robić, czyli np. sklepach. - Niektórzy już chyba sami sobie odwołali pandemię - powiedział nam nawet jeden z czytelników. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że jeżeli ktoś przyjdzie do sklepu bez maseczki zakrywającej usta i nos, rozporządzenie daje pracownikom możliwość nieobsłużenia takiego klienta.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że w każdej przestrzeni zamkniętej nadal mamy obowiązek noszenia maseczek. Jak dodał, pracownicy sklepu, chociażby z troski o pozostałych klientów, powinni reagować na brak maseczki u klienta. Podobne zalecenia rzecznik Ministerstwa Zdrowia skierował m.in. do do zarządców transportu miejskiego. Andrusiewicz przypomniał, że w sytuacji, w której ktoś nie chce się stosować do zasad, można wezwać policję.

Wystarczy jedna wizyta w sklepie lub w innym miejscu publicznym, by zorientować się, że przepisy nie są powszechnie stosowane. Część osób ma wytłumaczenie: cierpią np. na astmę albo inne schorzenia, przez które źle się czują, kiedy mają zasłonięte usta. Sęk w tym, że aby maseczki nie nosić, nie trzeba mieć żadnego zaświadczenia od lekarza, więc część z osób traktuje to jako wymówkę np. wtedy, gdy maseczki zwyczajnie zapomni. Albo, z powodu niefrasobliwości, po prostu nie chce nosić.

Czy twoim zdaniem mieszkańcy Węgorzewa zakładają maseczki, tam gdzie wymaga tego prawo?
pokaż wyniki »


Przypomninamy: . Od 30 maja obowiązują nowe zasady
Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

autobusy i tramwaje,
sklepy,
kina i teatry,
salony masażu i tatuażu,
kościoły,
urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gites #2982534 | 10.10.*.* 8 paź 2020 19:43

  Trzeba zacząć karać ekspedientów i właścicieli sklepów za obsługiwanie takich nie noszących maski na równi z nimi. To się nazywa przyzwolenie lub współudział.Patrz monitoring Biedronka,Lidl itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ech #2939058 | 89.229.*.* 25 cze 2020 11:01

   Noszę maseczke w sklepie, duszę się w niej w duchocie by nie zarazić cymbalow, którzy mają w du.... to,ze moga zarazić mnie bo laza bez maski. Już strach minął? Przecież teraz w naszym wojewodztwie jedt więcej zarażonych niż było a to, że w Węgorzewie nie robią testów to nie znaczy,ze nie ma zakażonych .

   Ocena komentarza: warty uwagi (28) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ja nie mam juz maski #2938791 | 185.220.*.* 24 cze 2020 21:56

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. bo dupe otarłem naprawde

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages