Poniedziałek, 21 września 2020. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Burmistrz: "Nie naciskałem na sołtysów"

2020-05-07 14:40:09 (ost. akt: 2020-05-07 14:56:25)

Autor zdjęcia: źródło: UM Węgorzewo

Akcja rozdawania bezpłatnych maseczek w ramach akcji „Maseczki dla Polski” w Węgorzewie spotkały się z kontrowersjami. Pojawiły się głosy, że za te środki ochronne zapłaciła gmina, a burmistrz miał naciskać sołtysów, by je rozdawali mieszkańcom.

W kwietniu do mieszkańców gminy Węgorzewo "przybyło" ponad 12 tysięcy bezpłatnych maseczek. Była to część akcji „Maseczki dla Polski”. Na węgorzewskim stadionie miejskim wylądowały dwa śmigłowce. Jak opisują gminni urzędnicy, helikoptery były "wypełnione bezinteresowną pomocą, którą niosą wspaniali ludzie".

Co najważniejsze w tej akcji, wedle informacji ratusza, dystrybucja maseczek miała zostać przeprowadzona zgodnie z deklaracjami gospodarki odpadami. Maseczki dostarczali m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, sołtysi i zarządcy budynków wielorodzinnych.

Ta inicjatywa jednak spotkała się z kontrowersjami, o którym wspomniał podczas obrad rady miejskiej sam burmistrz Węgorzewa.

— Pojawiły się tzw. głosy na mieście, że gmina dała pieniądze na zakup tych maseczek — powiedział Krzysztof Kołaszewski. — Chciałbym oświadczyć, że tak nie było. Gmina Węgorzewo nie dała żadnych środków finansowych za kup maseczek, które poprzez gminę są dystrybuowane.

Gospodarz Węgorzewa i okolic odniósł się też do informacji, jako miał nakazywać sołtysom rozdawanie maseczek mieszkańcom.

— To jest nieporozumienie — zapewnił. — Nikomu nie nakazywałem odbioru i dystrybucji środków ochronnych. W związku z tym, że wśród sołtysów było duże zainteresowanie pozyskaniem nieodpłatnych maseczek dla mieszkańców sołectw, po ich otrzymaniu podałem informację, że maseczki są do odbioru dla sołtysów, którzy wyrażają taką wolę. Żadnej siły, nacisku, presji w tym zakresie nie było — podkreślił burmistrz.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do elit zwanych doktorzy #2931186 | 185.220.*.* 8 cze 2020 20:24

  Maseczek już dość. Pootwierane są restauracje, gabinety odnowy, zakłady fryzjerskie, sale rehabilitacyjne itd, ale państwo doktorostwo dalej przez telefon przyjmuje. Tak im wygodniej, nikt nie przeszkadza, cisza, spokój w przychodni. Może już pootwierajcie swoje gabinety dla pacjentów. Już tylko wy zostaliście za zamkniętymi drzwiami, Dość zabawy przez telefon, wpuśćcie chorych przed swoje oblicze, Mamy dość łykania leków wypisywanych na odległość bez zbadania pacjenta

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marek woszczyna #2929612 | 37.47.*.* 5 cze 2020 10:49

  Z wczorajszego Szkła.... Jeśli pan Gowin chciałby poprawić swój wizerunek powinien przepisać syna na żonę. Przeszkadza ci maseczka? Masz szczęście że brat Szumowskiego nie handluje cewnikami.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkaniec #2920106 | 176.221.*.* 13 maj 2020 20:13

   Może by burmistrz nacisnął na księży z kościoła M.B Fatimskiej aby przestali nagłaśniać odprawiane tam nabożeństwa. W okolicznych domach nie da się spokojnie odpocząć.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Sołtys Trygortu Alicja Rymszewicz - nie ma na #2918931 | 31.135.*.* 11 maj 2020 09:36

    Jakie są fakty? 1. Na stronie Gminy Węgorzewo 24 kwietnia pojawia się informacja „Dystrybucja maseczek zostanie przeprowadzona zgodnie z deklaracjami gospodarki odpadami. Od poniedziałku maseczki będą dostarczali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, sołtysi i zarządcy budynków wielorodzinnych.” W niedzielę 26 kwietnia jest też ta sama informacja na gminnym fb. 2. W poniedziałek 27 kwietnia sołtysi otrzymują SMS o treści „Prosimy sołtysów o zgłaszanie się do tutejszego urzędu po odbiór maseczek pokój nr …. , więcej informacji pod numerem …” 3. Dzwonię pod podany numer i otrzymuję informację, że na wsiach maseczki rozwieźć mają sołtysi. Jest lista z numerami domów i ilością maseczek na dom. Tłumaczę, że nie mam takiej możliwości ze względu na panujący stan epidemii. Urzędniczka rozumie, przeprasza, ale takie ma wytyczne. 4. Burmistrz wyjaśnia na gminnym fb: „dystrybucja przez Sołtysów jest tylko alternatywą, która może przyspieszyć dostarczenie maseczek. Przepraszam za wprowadzenie zamieszania, ale informacja o przyznaniu maseczek dla mieszkańców naszej gminy była dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Informację o tym otrzymałem 22 kwietnia, uznałem zatem że obecnie najistotnieszą sprawą jest skuteczne i szybkie dostarczenie maseczek naszym mieszkańcom.” 5. Na pytanie, co z mieszkańcami sołectw, w których sołtys nie podejmie się dystrybucji burmistrz odpowiada: „Do mieszkańców pozostałych Sołectw maseczki dostarczą żołnierze WOT oraz druhny i druhowie OSP.” 6. Wtorek 28 kwietnia – ponownie jestem proszona o odbiór i ponownie tłumaczę, że nie mam takiej możliwości. Ale koleżanka sołtyska chwile później informuje, że też rozmawiała i będzie rozwóz maseczek również na wsiach. 7. Tydzień później. Wtorek 5 maja. Telefon od innego urzędnika, że maseczki Trygortu leżą w urzędzie. Tłumaczę jeszcze raz, dlaczego w okresie epidemii nie mogę podjąć się tego zadania. Pan rozumie, przeprasza, ale wypadające akurat urlopy, uniemożliwiają rozwóz. Uspokajam, że mieszkańcy Trygortu dużo wcześniej otrzymali ode mnie informację o możliwości odbioru maseczek bawełnianych u radnej sołeckiej i wielu z nich skorzystało. Otrzymuję informację, że jak będzie możliwość, będzie rozwóz. 8. Informacja dla dociekliwych. Dziś mamy poniedziałek 11 maja. Maseczek jeszcze nie ma.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Wypowiedzi sołtysów nie ma #2918416 | 31.1.*.* 9 maj 2020 21:56

     Stanowisko jednej strony i tyle.

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (22)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages