Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

O zdrowiu psychicznym trzeba rozmawiać

2019-10-18 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-18 15:03:28)

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

W Węgorzewie odbyła się ważna konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu. Zorganizował ją Szpital Psychiatryczny SP ZOZ. To był głośny sygnał, że o tych problemach trzeba rozmawiać. A przede wszystkim nie bać się zadbać o samego siebie.

Konferencja odbyła się 10 października, a więc w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, i nosiła nazwę "Zdrowie psychiczne najwyższym dobrem człowieka".

— Pomysł narodził się już trzy lata temu — powiedziała Agnieszka Szałko, dyrektorka węgorzewskiego szpitala psychiatrycznego. — Od 2016 roku szpital zaczął współpracować z lokalnymi liderami środowisk artystycznych, sportowych oraz seniorami. Teraz wraz z nimi stworzyliśmy bogaty program konferencji. Nadrzędnym celem naszego założenia było przełamywanie barier związanych z leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. I negatywnych mitów nagromadzonych wokół psychiatrii i eliminowanie strachu przed wizytą u lekarza psychiatry. Musimy pamiętać o tym, że bez zdrowia psychicznego nie jesteśmy w stanie zwalczyć żadnej poważnej choroby. Założeniem naszej konferencji jest budowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii i pokazywanie jej blasków.

A te sprawy są poważne.
— Przyjmujemy między innymi pacjentów, którzy są uzależnieni od alkoholu, ale też od różnych środków psychoaktywnych — mówi Agnieszka Sosnowska-Krzynówek ze Szpitala Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgorzewie. — Dziś realia są takie, że już nie ma czystych uzależnień, coraz częściej osoby są uzależnione w sposób mieszany, od wielu substancji psychoaktywnych, więc idąc za potrzebami społecznymi rozszerzamy swoje umiejętności, by móc pomagać jak największej ilości pacjentów i im rodzinom.


Węgorzewskie wydarzenie było ważne, odbiło się głośnym echem w całym województwie warmińsko-mazurskim.
— Bardzo się cieszę, że taka konferencja została zorganizowana — powiedział Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa, który objął to wydarzenie patronatem. — Wszelkie schorzenia są strefą prywatną każdego człowieka. Natomiast zdrowie psychiczne jest u nas jeszcze tematem tabu. Rozwój cywilizacyjny, nowinki techniczne powoduje, że jest z nami coraz gorzej jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. O tym trzeba mówić, oswajając nasze społeczeństwo z tymi problemami. To nie może być temat wstydliwy. I im więcej będziemy o tym otwarcie mówić, tym bardziej ten temat będzie naturalny, a tym samym mam nadzieję, że nie będziemy się bać skorzystać z porad lekarzy psychiatrów.


— To było bardzo ważne wydarzenie — stwierdziła Halina Kołos, prezes Uniwersytetu III Wieku w Węgorzewie. — Często odpychamy od siebie problem choroby psychicznej. A podczas konferencji mogliśmy zobaczyć, że to nie jest takie tragiczne, że po prostu trzeba to zrozumieć. Że trzeba akceptować osoby z takimi dolegliwościami. Takie choroby mogą dotknąć każdego. I trzeba o tym mówić, by nie dać się tym chorobom. Ta konferencja była potrzebna, by obalić stereotypy.


Z Węgorzewa w świat poszło ważne przesłanie.
— To był głośny sygnał z Węgorzewa: "dbajcie o siebie, dbajcie o swoje zdrowie psychiczne, umiejmy zadbać o swój stan psychiczny, dajcie sobie chwilkę czasu, zatrzymajcie się, porozmawiajcie" — wtórowała Maria Popieluch, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „Promyk” w Giżycku.
W konferencji wzięli też udział pacjenci węgorzewskiej placówki.
— Zachęcam wszystkich, gdy mają już małe, średnie zaburzenia, żeby się nie bać iść do szpitala psychiatrycznego — dodaje Marcin, pacjent węgorzewskiego szpitala. — Później te problemy bardzo się pogłębiają. A w szpitalu można zaleczyć chorobę. Warto. Ja, gdybym mógł cofnąć czas, to poszedłbym dużo wcześniej do szpitala po pomoc.

(raz)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo Pani Dyrektor! #2806453 | 37.7.*.* 18 paź 2019 20:41

  Brawo Pani Agnieszko, brawo! Świetna inicjatywa!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages