Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Ponad 50 przedszkolaków otrzymało swoje pierwsze czytanki

2019-10-09 13:04:33 (ost. akt: 2019-10-09 13:44:55)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie przystąpiła do projektu „Mała Książka – wielki człowiek”. Jest to kampania społeczna zorganizowana przez Instytut Książki. W ciągu miesiąca z wyjątkowe wyprawki czytelnicze otrzymało już ponad 50 przedszkolaków z naszej gminy.

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową wyprawkę czytelniczą na dobry czytelniczy start.

— Od miesiąca młodzi czytelnicy w wieku od 3 do 6 lat otrzymują wyjątkowe wyprawki czytelnicze "Pierwsze czytanki dla...". Są to pięknie ilustrowane przez Józefa Wilkonia książki oraz broszury dla rodziców — tłumaczy Anna Bolik-Kun, bibliotekarka z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie. — Każdy przedszkolak zaopatrzony zostaje w kartę młodego czytelnika. Udział w projekcie jest bezpłatny. Już ponad 50 przedszkolaków z naszej gminy otrzymało wyprawki, zapraszamy kolejnych uczestników programu.


Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej o akcji:

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages