Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Kierowco, noga z gazu, jesień na drodze!

2019-10-03 16:00:00 (ost. akt: 2019-10-03 11:33:10)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wcześnie zapadający zmrok, mgły oraz opady deszczu, to stałe elementy jesiennej pogody. W znacznym stopniu ograniczają one widoczność na drodze. Policjanci apelują do kierowców oraz pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

Po gorącym i suchym lecie pozostały już tylko wspomnienia. Porywisty wiatr, deszcz i nagły spadek temperatury oznajmił początek jesieni. Kapryśna pogoda daje się we znaki również na drogach. Jak co roku policja apeluje do kierowców, a także pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

— Pogoda o tej porze roku nie jest sprzymierzeńcem kierowców — przypominają policjanci. — Jesienią dni są krótsze w porównaniu z tymi, do których przyzwyczaiło nas lato. Częste opady deszczu czy spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i niebezpieczna. W takich warunkach łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do tragedii na drodze.

Policjanci apelują, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. W takich warunkach każdy kierowca powinien zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia.

Pamiętać należy, również o pieszych, którzy idą poboczem poza obszarem zabudowanym. Pamiętajmy, że pomimo wielu apeli nadal nie wszyscy piesi respektują przepisy dotyczące obowiązku używania elementów odblaskowych. Jesienią, w ciemnej odzieży są dla kierowców niemal niewidoczni. To dobry czas, by przypomnieć, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

To właśnie te dodatkowe metry często pozwalają kierowcy zahamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Mimo iż przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, trzeba pamiętać, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność,dając kierowcom czas na podjęcie prawidłowej reakcji. Życie jest zbyt cenne, by ryzykować potrąceniem. Załóż kamizelkę, odblaski i bądź widoczny na drodze!
(mk)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages