Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Wybory parlamentarne: Jak głosować?

2019-10-04 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-03 10:56:23)

Autor zdjęcia: GO

Już 13 października podejmiemy decyzję, jakie osoby będą nas reprezentować w polskim Parlamencie. To ważna decyzja, bo posłowie w Sejmie i senatorowie w Senacie będą naszym głosem w kluczowych dla państwa kwestiach przez najbliższe cztery lata.

Przed udaniem się do urn wyborczych warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują podczas jednych z najważniejszych wyborów w Polsce. Aby zagłosować na kandydata do Sejmu lub Senatu przede wszystkim trzeba znaleźć swój lokal wyborczy. Informacje o lokalach dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, w biuletynie Informacji publicznej, lub na tablicach i słupach ogłoszeniowych. Lokale w dniu głosowania będą czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. Po przyjściu do lokalu, członkowie komisji poproszą o ukazanie dokumentu ze zdjęciem – na przykład dowód osobisty lub paszport. Obwodowa Komisja Wyborcza sprawdzi w ten sposób, czy jesteśmy uprawnieni do głosowania w danym obwodzie. Aby prawidłowo zagłosować na wybranego kandydata, należy wstawić znak „X” w kratce przy jego nazwisku.

Co bardzo ważne, można oddać głos tylko na jednego kandydata zarówno do Sejmu, jak i do Senatu. Są takie osoby, które nie będą mogły zagłosować w gminie, na terenie której są zameldowane. Nie znaczy to, że zostaną pozbawieni prawa głosu. W takim przypadku w wybranym przez siebie obwodzie głosowania poza miejscem zamieszkania trzeba podać w urzędzie gminy we wniosku nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz numer PESEL. Do tego adres stałego zamieszkania oraz adres, pod którym czasowo się przebywa. Mamy na to czas do 8 października. Jak informuje PKW, można też głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której znajdujemy się w spisie wyborców. W tym przypadku wniosek trzeba zgłosić do 11 października.

Z kolei osoby starsze i niepełnosprawne, które mają trudność z dotarciem osobiście do lokalu wyborczego, mogą zagłosować „przez pełnomocnika”. Aby powołać pełnomocnika, trzeba w urzędzie gminy znajdującym się we własnym obwodzie głosowania, do dnia 4 października, złożyć odpowiedni wniosek. Do pomocy pełnomocnika w głosowaniu uprawnione są osoby, które ukończyły 75 lat, a także posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnikiem z kolei może być tylko osoba, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co wyborca, lub ma zaświadczenie o możliwości głosowania.

Pełnomocnictwo takie można wycofać na dwa dni przed terminem wyborów, składając oświadczenie w gminie, lub w dniu głosowania dostarczając oświadczenie komisji wyborczej, zanim pełnomocnik odda głos za osobę, którą reprezentuje. Warto też pamiętać, że każda osoba niepełnosprawna, która osobiście mogła przyjść do lokalu wyborczego, może w nim korzystać z pomocy innej osoby – na przykład w poruszaniu się czy dojściu do urny wyborczej - Pomocnik osoby niepełnosprawnej nie może jednak sugerować jej na kogo ma oddać głos, ani głosować w jego zastępstwie. Może to być pomoc jedynie techniczna.
(oprac. Łukasz Razowski)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages