Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Żołnierz z węgorzewskiej jednostki uratował kolegę z Łotwy

2019-10-03 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-03 10:49:08)

Autor zdjęcia: st. chor. szt. Marek G.

Jeden z żołnierzy na co dzień pełniący służbę w węgorzewskiej jednostce, podczas służby poza granicami kraju, uratował życie człowiekowi w czasie ćwiczeń. Mężczyzna został uhonorowany przez tamtejszych wojskowych.

Jak poinformował serwis prasowy węgorzewskiego pułku artylerii, dowódca Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej płk S. Gaugers, podczas uroczystej zbiórki żołnierzy wchodzących w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w bazie Adazi, uhonorował żołnierza V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Polski żołnierz, Tomasz Słakajć podczas treningu biegowego zauważył łotewskiego żołnierza, który stracił przytomność.

Profesjonalne i skuteczne udzielenie pierwszej pomocy oraz sprawne pokierowanie akcją ratunkową zostało docenione przez sojuszników w bazie Adazi. W uznaniu za dokonanie bohaterskiego czynu, polskiemu żołnierzowi przyznano „Land Forces Mechanized Infantry Brigade Commander’s Commendation”. Ponadto, podczas rozprowadzenia, Dowódca Kontyngentu wręczył zasłużonemu żołnierzowi pamiątkowy coin V zmiany PKW Łotwa. Uhonorowany żołnierz jest Dowódcą Grupy Ewakuacji Medycznej kompanii czołgów, stanowiącej trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Jego jednostką macierzystą jest 11. Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie.

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO tworzona przez Kanadę zawiera pododdziały z Albanii, Hiszpanii, Polski, Słowenii i Włoch. Łącznie na Łotwie stacjonuje ponad tysiąc żołnierzy pod flagą NATO. Polski Kontyngent Wojskowy Łotwa jest operacyjnie podporządkowany kanadyjskiemu dowódcy grupy bojowej, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Działalność wszystkich czterech grup batalionowych jest koordynowana przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód zlokalizowaną w Elblągu. Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”. PKW liczy do 200 żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności.
(oprac. Łukasz Razowski, źródło: 11. MPA)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. przechodzień #2799295 | 5.173.*.* 4 paź 2019 05:24

  ostatnio w giżycku dwóch panów pomogło dla chłopca który leżał głowa do ziemi ,nikt nie zareagował a oni od razu się zatrzymali i pobiegli z pomocą to jest pomoc i nikt nie pisze o tym a żołnierz tak jak pisali w komentarzu to jest jego praca a nie od razu bohater

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Węgorzewianka #2799175 | 89.229.*.* 3 paź 2019 19:20

  Brawo, zołnierzu, wyrazy uznania.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PZ #2799077 | 46.170.*.* 3 paź 2019 14:48

  A to przypadkiem nie jego praca? Gdy lekarz ratuje osobę na stole operacyjnym, to w tym momencie powinien dostać medal i dziennikarskim fleszem po oczach? Brzmi to jakby wojsko było tylko atrapą, która daje złudne poczucie bezpieczeństwa i nagle udaje się coś co powinno być oczywiste w tym fachu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ciastek #2799070 | 91.160.*.* 3 paź 2019 14:39

  Ku chwałę Ojczyzny

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages