Piątek, 20 września 2019. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Niech żyje piękna polska wieś!

2019-09-01 15:00:00 (ost. akt: 2019-09-01 13:35:53)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Takiej imprezy jeszcze w naszym powiecie nie było! W ubiegłą niedzielę nad jeziorem Stręgiel zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich. Stoiska aż uginały się od pysznego, swojskiego jadła, a wesoła zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

W całej Polsce jest ponad 7 tysięcy zarejestrowanych kół gospodyń wiejskich. Na Warmii i Mazurach jest ich ponad 220! O tym, że koła gospodyń wiejskich przeżywają prawdziwy renesans, świadczą nie tylko liczby, ale też aktywność zarejestrowanych organizacji. Twórcze, kreatywne i energiczne grupy tworzą głównie panie, jednak w szeregach KGW coraz częściej pojawiają się panowie.

Aktywność społeczna kół przejawia się w przede wszystkim w kultywowaniu tradycji, rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród członków grup, promowaniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego czy aktywizowaniu i integrowaniu lokalnej społeczności. I właśnie o tym wszystkim mieliśmy okazję przekonać się w ubiegłą niedzielę w Ogonkach. "Sąsiedzka Schadzka" to pierwsze wydarzenie promujące działalność kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu węgorzewskiego. W tym roku rolę gospodarzy pełniło KGW Ogonki wraz ze swoim sołectwem.

— Ideą "Sąsiedzkiej Schadzki" jest promowanie wartości, jakie niesie ze sobą życie na wsi — tłumaczy jedna z organizatorek, Alicja Rymszewicz. — Mieszkańcy wsi często czują się gorsi ze względu na bariery komunikacyjne czy ograniczony dostęp do kultury. Chcemy pokazać, że mieszkanie na wsi to wiele dobrego i powód do dumy.Podczas spotkania swoje stoiska promowały KGW z Ogonek, Trygortu, Klimek, Wesołowa i Kalu. Oprócz przepysznych, swojskich potraw, na straganach można było nabyć domowe nalewki, ciasta, przeróżne słodkości oraz rękodzieło.
— To, co mogliśmy zaobserwować podczas imprezy to nie tylko pyszne zdrowe jedzenie i nieśmiało rozwijająca się wiejska twórczość artystyczna, ale przede wszystkim relacje — podkreśla Alicja Rymszewicz. — Takie relacje powstają tylko w małych, wiejskich społecznościach. Są oparte na pomocy sąsiedzkiej, dzieciakach biegających od domu do domu, na wspólnych czynach społecznych dla polepszenia estetyki wsi.Dokładnie taką atmosferę w odświętnej odsłonie można było poczuć na "Sąsiedzkiej Schadzce" w Ogonkach. Radosne nastroje, mnóstwo uśmiechów i sąsiedzkie pogaduszki towarzyszyły niedzielnemu spotkaniu nad jeziorem Stręgiel. W międzyczasie na scenie swoją twórczość zaprezentował Uniwersytet Trzeciego Wieku z Węgorzewa oraz członkowie KGW w Popiołach, Kutach i Ogonkach. Przybyli goście mogli też własnoręcznie pomalować pamiątkową ściankę z logo schadzki przygotowaną przez KGW Piłaki Małe i Pracownię Skiroławki. Iście sielskiego klimatu dodała wystawa przepięknych obrazów lokalnej artystki, Danuty Sewruk. W wybornych nastrojach przybyli na schadzkę goście bawili się do późnych godzin nocnych.— Choć byliśmy tam również po to, by zarabiać na działalność swoich kół, nie było między nami nawet cienia konkurencji — podsumowują organizatorzy. — Była za to ogromna radość ze wspólnego sukcesu. Na stoiskach wyraźnie czuć było sąsiedzkość i serdeczność. Pożyczaliśmy od siebie sztućce i sprzęty, częstowaliśmy się nawzajem kulinariami. Atmosfera była naprawdę wyjątkowa. (mk)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages