Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

"Ojczyzna" z wizytą u rodaków w Grodnie

2019-06-25 09:00:00 (ost. akt: 2019-06-25 10:02:22)

Autor zdjęcia: znadniemna.pl

W dniach 21-23 czerwca chór „Ojczyzna” gościł u rodaków na Białorusi. Delegacja z Węgorzewa skorzystała z zaproszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który funkcjonuje przy Zarządzie Oddziału Związku Polaków w Grodnie.

Warto wspomnieć, że zapoznanie się Pani Haliny Gawrus Prezesa UTW w Grodnie z chórem „Ojczyzna" nastąpiło podczas spotkania opłatkowego w 2018 roku. Otrzymałem propozycję wyjazdu razem z chórem, z czego skorzystałem. Program wprawdzie nie był napięty, ale przy tej pogodzie to wystarczyło. Bezpośrednio po przyjeździe do Grodna zostaliśmy przyjęci przez przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi z Panią Andżeliką Borys na czele oraz Oddziału ZPB w Grodnie. Spotkanie odbyło się w siedzibie ZG ZPB. Mieliśmy okazję zapoznać się z warunkami pracy ZG. W budynku tym mieści się również mała szkoła oraz redakcja gazety „Głos znad Niemna na uchodźstwie”.


Pani Prezes Andżelika Borys bardzo sympatycznie nas powitała, przedstawiła sytuację Polaków na Białorusi oraz stan faktyczny ZPB. W drugim dniu pobytu do obiadu mieliśmy możliwość zwiedzić Grodno, oczywiście z przewodnikiem. Zwiedziliśmy stary Cmentarz Farny, gdzie spoczywają prochy żołnierzy z wojny 1920 roku, oraz bohater walk obronnych z 1939 roku – 13 letni Tadeusz Jasiński, oczywiście odwiedziliśmy także mogiłę Elizy Orzeszkowej. Byliśmy na wzgórzu zamkowym przy „Starym Zamku”, który jest aktualnie w odbudowie oraz na dziedzińcu „Nowego Zamku”. Z tego wzgórza jest piękny widok na Niemen. Zwiedziliśmy też cerkiew Borysoglebską oraz bazylikę katedralną.


Grodno nam się podobało, jest to czyste, zadbane miasto. Warto je odwiedzić, jeżeli będzie się dysponowało większą ilością czasu jak my. Po obiedzie udaliśmy się nad Kanał Augustowski do dobrze urządzonej i pięknie położonej bazy wypoczynkowej, gdzie wspólnie z miejscowymi zespołami wzięliśmy udział w podtrzymaniu tradycji „świętojańskich”. Były występy zespołów, konkurs wianków i oczywiście puszczanie ich do wody kanału. Niedziela to udział w mszy polskiej, którą obsługiwał nasz chór z kierownikiem Ryszardem Zabłotnym na czele. Po mszy odbył się koncert naszego chóru z brawami na stojąco. Osobiście jestem zadowolony z wyjazdu, myślę, że wizyta ta będzie owocowała jeszcze lepszymi kontaktami z naszymi Rodakami na Białorusi. Dziękujemy za zaproszenie nas, serdeczne przyjęcie i ugoszczenie, czuliśmy się tam wspaniale.
(Wiesław Pietrzak)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842284 | 185.244.*.* 1 sty 2020 09:03

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages