Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Nagroda "Super Samorząd" po raz drugi. To ogromne wyróżnienie!

2019-06-15 09:00:00 (ost. akt: 2019-06-15 00:03:17)

Autor zdjęcia: FB/ Masz Głos

W ubiegły piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody „Super Samorząd 2019”. W gronie wyróżnionych ponownie znaleźli się sołtysi i sołtyski z gminy Węgorzewo oraz władze gminy.

„Super Samorząd” to nagroda, która przyznawana jest od 2011 roku na zakończenie kolejnych edycji akcji "Masz Głos". Otrzymują ją uczestnicy akcji, którym udało się wprowadzić zmiany w swojej społeczności dzięki współpracy z władzami samorządowym, a także władze, które wykazały się otwartością na dialog i pomogły w realizacji inicjatyw oddolnych. W tym roku laureatami zostało siedem grup wraz z władzami lokalnymi. Miło nam poinformować, że w gronie najlepszych ponownie znaleźli się reprezentanci gminy Węgorzewo. Mowa oczywiście o Forum Sołtysów „Gromada” oraz władzach gminy Węgorzewo.

— Jesteśmy pierwszą w historii Akcji "Masz Głos" grupą, która jest podwójnym laureatem nagrody „Super Samorząd". I to rok po roku! — nie kryje radości Alicja Rymszewicz, sołtyska Trygortu i inicjatorka Forum Sołtysów "Gromada". — Pierwszą nagrodę otrzymaliśmy za konsolidację środowiska sołeckiego i powołanie Forum Sołtysów "Gromada", drugą za realizację celów, m.in. działania na rzecz remontów dróg wiejskich i uchwalenie inicjatywy lokalnej.
Jak udało się dojść do porozumienia i współpracy obu stron?

— Projekt tej uchwały najpierw konsultowaliśmy zgłaszaniem uwag na piśmie, a potem przekonaliśmy władze, że łatwiej będzie wypracować wspólne stanowisko, dyskutując na spotkaniach — tłumaczy sołtyska. — W efekcie powstała uchwała, z której obie strony są zadowolone. Pieniądze na inicjatywę lokalną będą zarezerwowane już od 2020 roku, a my będziemy promować ten rodzaj współpracy mieszkańców z samorządem.
To jednak nie koniec działań, jakie w tym roku za cel postawiła sobie „Gromada".

— Włączyliśmy się także do publicznej dyskusji nad priorytetowymi inwestycjami w gminie i wydaliśmy opinię o wyższości potrzeby przebudowy dróg na terenach wiejskich nad budową nowego centrum kultury — tłumaczy Alicja Rymszewicz. — Aby przybliżyć radnym problem, zorganizowaliśmy wspólnie z władzami objazd gruntowymi drogami wiejskimi. Pracujemy również nad uporządkowaniem prawnym funkcjonowania świetlic wiejskich. Nie można nakazać sołectwom pokrycia kosztów utrzymania świetlic z funduszu sołeckiego, dlatego od 2020 r. będzie ten koszt wydzielony w budżecie gminy. Kolejnym zrealizowanym celem jest wzmacnianie kompetencji sołtysów. Dokonaliśmy tego poprzez organizację szkoleń podnoszących wiedzę na temat narzędzi partycypacji, dostępu do informacji publicznej, funduszu sołeckiego itp. Zorganizowaliśmy także wizytę studyjną, by podpatrzeć dobre praktyki w sołectwach powiatu gołdapskiego i oleckiego, ale też przyjęliśmy podobną wizytę gości z Kurpi i podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami.

Aktywni sołtysi oraz sołtyski nie spoczywają na laurach, swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami chętnie dzielą się z mieszkańcami okolicznych miejscowości.
— Wzmacniamy nasze małe lokalne społeczności, pomagamy zakładać koła gospodyń wiejskich, propagujemy współpracę i pomoc wsiom, które uczą się organizować festyny czy angażować mieszkańców do działań — wymieniają sołtysi z „Gromady".

— Nagroda „Super Samorząd” to przede wszystkim forma docenienia sukcesów oraz autorek i autorów tych działań — podkreślają organizatorzy wydarzenia. — To jednak także promocja dobrych praktyk w zakresie współpracy pomiędzy społecznością a władzą, pokazywanie przykładów, że oddolne działania lokalne przynoszą wymierne efekty, i inspirowanie innych do wprowadzania zmian w swoim otoczeniu. To również apel do osób sprawujących władzę lokalnie o otwartość na inicjatywy oddolne.
(Monika Kacprzak)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages