Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Gmina Pozezdrze się wyludnia

2019-06-10 09:00:00 (ost. akt: 2019-06-10 09:56:26)

Zgodnie z nowymi zapisami ustawy o samorządzie gminnym, gospodarz gminy co roku do dnia 31 maja ma przedstawić miejscowej radzie raport o stanie gminy. Z dokumentem dotyczącym gminy Pozezdrze można zapoznać się w internecie.

Raport o stanie gminy obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityki, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Ale nie tylko. Szczególnie ważny jest obraz społeczeństwa, który można znaleźć w tego rodzaju dokumencie. Z raportu dotyczącego stanu gminy Pozezdrze wynika m.in., że na jej terenie mieszka 3 315 osób (stan na 31 grudnia 2018 r.).
— Liczba mieszkańców na przestrzeni ostatnich trzech lat systematycznie się zmniejsza, różnica pomiędzy stanem z roku 2016 a stanem z roku 2018 wynosi 52 osoby — czytamy w opracowaniu. — W okresie ostatnich 3 lat gmina Pozezdrze notuje ujemny przyrost naturalny oraz ujemne saldo migracji wewnętrznej, jeśli chodzi o stosunek zameldowań do wymeldowań.

Według danych na koniec 2018 roku średni wiek mieszkańców wynosił 41 lat. Niestety, nie brak osób, które potrzebują wsparcia. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pozezdrzu pomocą w 2018 roku objął 257 osób. Głównym powodem przyznania pomocy było bezrobocie i ubóstwo. Ponadto GOPS zatrudnia asystenta rodziny. Pracownicy socjalni na podstawie rozeznania środowiska oraz diagnozy potrzeb w tym zakresie zakwalifikowali 8 rodzin o liczbie osób w rodzinie 29, w tym dzieci 20 z terenu gminy Pozezdrze do objęcia asystenturą. Do najczęstszych problemów, z którymi borykają się rodziny zakwalifikowane, można wymienić trudną sytuację materialno-bytową, brak wzajemnej komunikacji w relacjach rodzice-dzieci, brak wspólnie spędzanego czasu rodziców z dziećmi, brak porozumiewania się rodziców i dzieci w sytuacji konfliktu.

Na tym nie koniec złych wiadomości. W 2018 roku 14 rodzin było objętych procedurą „Niebieskiej Karty” (11 spraw wszczęto, a kontynuowano prowadzenie 3 NK z poprzedniego roku). Odbyły się 4 spotkania Zespołu Interdyscyplinarnego, a 48 spotkań grup roboczych. Zakończono 4 tylko Niebieskie Karty. W raporcie jednak można znaleźć i pozytywne informacje dotyczące kondycji społecznej w gminie Pozezdrze. Jak się okazuje, w roku 2018 biblioteka obsłużyła 434 czytelników, co – wedle władz samorządowych — jest zadowalającą liczbą, dającą wskaźnik 13,14 procent czytelnictwa wśród mieszkańców. Ilość wypożyczeni to 5209 książek – średnio rocznie przypada 12 książek na statystycznego czytelnika. Ponad 51 procent czytelników to dzieci, młodzież i studenci do lat 24.

To tylko garstka informacji na temat tego, co dzieje się w gminie Pozezdrze. Obszerny dokument, w którym można znaleźć wiele innych cennych danych i informacji, dostępny jest na stronie internetowej samorządu. Warto przypomnieć, że rada gminy rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę. W chwili zamknięcia tego tekstu raport stanu gminy Budry jeszcze nie został opublikowany w internetowej sieci. To, co dzieje się w tej gminie opiszemy w kolejnym numerze Węgorzewskiego Tygodnia. (raz)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages