środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Pościg, strzelanina, wypadek - wszystkie służby w akcji

2019-05-18 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-18 12:19:07)

Pożary, strzelanina, atak cybernetyczny i „zielone ludziki” na raz. Do akcji wysłano wszelkie możliwe służby odpowiedzialne za zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Na terenie powiatu węgorzewskiego odbyły się manewry „Węgorapa 2019”.

— We wczesnych godzinach porannych na terenie powiatu węgorzewskiego wprowadzony został Stan Gotowości Obronnej Państwa. Jako Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego, w czwartek około godziny 8:00 uruchomiłem Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie rozwinąłem i objąłem Stanowisko Dowodzenia — relacjonował Mariusz Fatyga.
Jak wyjaśnia wicestarosta, na terenie powiatu węgorzewskiego odnotowano szereg zdarzeń o charakterze terrorystycznym: zsynchronizowane ataki cybernetyczne na obiekty administracji publicznej i terenowej administracji wojskowej, próby ingerencji w procesy sterowania w obiektach infrastruktury krytycznej (przede wszystkim w sektorze energetycznym).

— Było podpalenie i szybko rozprzestrzeniający się pożar lasu — dodał wicestarosta. — Wczoraj próbowano przez naszą granicę przemycić materiał radioaktywny i prawdopodobnie w wyniku tego nasza Powiatowa Straż Pożarna odnotowała na terenie powiatu przekroczone promieniowanie jonizujące. Co więcej, patrol Straży Granicznej próbował zatrzymać nieznanych osobników, którzy przekroczyli naszą granicę i w trakcie pościgu doszło do wymiany ognia, a ostatecznie do wypadku samochodowego.

Na tym nie koniec. Na terenie powiatu odnotowywano próby wejść podejrzanych osób do obiektów władz samorządowych, a jakby tego było mało, nieznani sprawcy podjęli próbę skażenia Węgorzewskich ujęć wody substancjami toksycznymi. Tak właśnie wyglądał scenariusz sytuacji kryzysowej, z którą musiały sobie poradzić służby podczas ćwiczeń zorganizowanych w dniach 9-10 maja. Innymi słowy: powiat węgorzewski poddany został przez wojewodę warmińsko-mazurskiego kompleksowemu ćwiczeniu obronnemu w terenie o kryptonimie „Węgorapa 2019”. Ćwiczenie było bardzo ciekawe, ale i naprawdę bardzo realistyczne.

— Ćwiczenia te można nazwać swoistą „grą decyzyjną”, gdzie wszystkie zdarzenia były nam na bieżąco przekazywane według scenariusza znanego tylko nielicznym osobom, które nie brały czynnego udziału w ćwiczeniu, a wyłącznie podgrywały sytuacje kryzysowe — wyjaśnił Węgorzewskiemu Tygodniowi Fatyga. — Każda z podgrywanych sytuacji wymagała natychmiastowego wypracowania decyzji oraz podjęcia odpowiedniej interwencji i działania. W mojej ocenie wszystkie służby, biorące udział w ćwiczeniu stanęły na wysokości zadania. Jako Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego, który w okresie tego ćwiczenia dowodził Zespołem Kierowania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jestem wręcz dumny z tego, że służby mundurowe, i nie tylko mundurowe, z naszego terenu potrafią w sytuacji kryzysu, nawet symulowanego, zjednoczyć siły i działać z tak wysoką skutecznością. Oby na naszym terenie nigdy nie miały miejsca takie sytuacje jak te z przeprowadzonego ćwiczenia, ale wszystko to, co opisałem w swoim poście to zdarzenia, które mogą zdarzyć się w rzeczywistości.

Jak dodał przedstawiciel starostwa, ćwiczenia te były wyjątkową akcją. Przeprowadzane są raz na 6 lat, a ich scenariusz jest każdorazowo dostosowywany do postępu technicznego, cywilizacyjnego oraz zmieniających się zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i obywateli.
— W ramach tegorocznego ćwiczenia musieliśmy się zmierzyć z wprowadzeniem Stanu Gotowości Obronnej Państwa w warunkach zagrożeń hybrydowych w cyberprzestrzeni — podsumował Mariusz Fatyga.
(Łukasz Razowski)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dziecięce buciki #2734404 | 94.254.*.* 18 maj 2019 22:36

    A dlaczego nie ćwiczono zapobiegania działalności PiS-u ? To też zagrożenie dla kraju.

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages