Pasji i talentów im nie brakuje

2019-05-11 12:00:00(ost. akt: 2019-05-11 12:41:58)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trygort

Mazurskie pejzaże, spódnice z koła i półkola, lepienie garnków, a wszystko to w oparciu o recykling. O czym mowa? O działaniach realizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trygort w ramach projektu „Piękno, pasja, talent - wszystko to mamy!”
Projekt jest dokładnie w połowie realizacji, czas na małe podsumowanie.
— Każdego miesiąca odbywa się przynajmniej jedno spotkanie w formie warsztatów artystycznych z myślą o osobach powyżej 50 roku życia — tłumaczy Alicja Rymszewicz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Trygort. — Uczestnicy współdecydują o tym, czym będą się zajmować na zajęciach. Ciekawym doświadczeniem dla grupy było malowanie pejzażu z tego samego zdjęcia z ujęciem krajobrazu Zwierzynieckiego Rogu.
— Część pań nigdy nie malowała, więc trzeba było włożyć nieco wysiłku, by przekonać do podjęcia próby — mówi instruktorka Romana Waszak z pracowni plastycznej Skiroławki. — Ale było warto, efekt zaskoczył wszystkich!

Panie były również w Garncarni w Kamionku Wielkim na warsztatach lepienia naczyń z gliny oraz toczenia na kole. Obszerna wiedza na temat gliny i sposobów jej przetwarzania urzekła uczestniczki.
— To jest chyba pierwsza taka grupa, z której każdy bez wyjątku spróbował pracy na kole — nie kryła zachwytu aktywnością uczestniczek Marta Florkowska z Garncarni.
A już w tę niedzielę pracy z gliną spróbują dzieci uczestniczące w cotygodniowych zajęciach artystycznych. Zajęcia te odbywają się pod hasłem „Kreatywność - to się liczy!”. — Faktycznie, zajęcia bardzo rozwijają nasze dzieci i młodzież — mówi Anna Bejnar ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Trygort. — Uczą nadawania drugiego życia przedmiotom zużytym, zastanawiania się przed zakupem kolejnych gadżetów. To też fantastyczna okazja do budowania relacji z rówieśnikami, do myślenia o wspólnocie lokalnej, za którą młodzi ludzie będą wkrótce odpowiedzialni.

Dużo emocji przyniósł cykl przeznaczony specjalnie dla płci żeńskiej pod nazwą „Szata zdobi kobietę”. Podczas pięciu warsztatów panie określiły swój styl ubierania się, typ sylwetki, typ urody i kolory, które służą podkreśleniu jej walorów. Aktualnie szyte są spódnice, dzięki zakupionym w projekcie trzem maszynom do szycia. Przy okazji z resztek materiałów powstaje oryginalna biżuteria. Już niedługo cykl ten zwieńczony będzie profesjonalną sesją fotograficzną z makijażami i fryzurami, wykonanymi przez specjalistów. Zdjęcia wykonane zostaną oczywiście w pięknym mazurskim plenerze, a efekty będzie można podziwiać na wystawie w świetlicy wiejskiej w Trygorcie.
Zakupione maszyny do szycia wykorzystane zostaną również przez pozostałe grupy w projekcie. Planowane jest szycie maskotek oraz patchwork. Przed grupą najmłodszych uczestników jeszcze wyjazd na biwak z plenerem malarskim do szkoły w Perłach, która jest partnerem projektu.

— To wyjątkowo trafiony projekt, cieszy się on dużym zainteresowaniem — stwierdza Alicja Rymszewicz. — Radość, którą daje uczestnikom świadczy o tym, że nasze stowarzyszenie ma bardzo dobrze rozpoznane potrzeby środowiska lokalnego. Teraz przed nami wyzwanie, by zapewnić mieszkańcom trwałość działań artystycznych. Projekt dofinansowany przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 kończy się 30 września, do końca roku cotygodniowe zajęcia dla dzieci i comiesięczne warsztaty dla dorosłych będą kontynuowane dzięki środkom pozyskanym w otwartych konkursach Gminy Węgorzewo.
(red)


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5