Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Mazurskie jeziora gotowe na majówkę

2019-05-03 11:00:00 (ost. akt: 2019-05-03 11:48:55)

Sezon żeglarski oficjalnie otwarty. Mazurskie jeziora powitały żeglarzy, tymczasem ratownicy wodni radzą jak przygotować się do bezpiecznych rejsów.

1 maja oficjalnie rozpoczęliśmy sezon żeglarski. Po jeziorach Północnych Mazur już można bezpiecznie żeglować. Warto bowiem wspomnieć, że na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest kilka miejsc niebezpiecznych dla jednostek pływających. Są to kamienie i mielizny. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, we współpracy z RZGW Giżycko każdego roku oznacza te miejsca znakami kardynalnymi - system IALA. Takie oznaczenia zostały zamontowane w kwietniu. Jak wynika z komunikatu prasowego MOPR jeziora: Niegocin, Boczne, Kisajno, Dargin, Mamry, Święcajty, Mikołajskie i Śniardwy zostały wzbogacone o znaki systemu kardynalnego, które oznaczają miejsca niebezpieczne dla żeglugi.

„To, że znaki informują i przestrzegają przed niebezpiecznymi miejscami, nie zwalnia nas przed ostrożną żeglugą. Wiele miejsc nie jest oznaczonych, wiele co roku się zmienia. Zawsze najbezpieczniejszym wariantem jest trzymanie się szlaku wodnego oznaczonego zielonymi i czerwonymi bojami” – czytamy w komunikacie mazurskich woprowców.

Oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego odbywa się w regionie tradycyjnie w długi majowy weekend. W Węgorzewie, w porcie Klubu Morskiego LOK odbyło się spotkanie żeglarzy i ich przyjaciół z okazji rozpoczęcia sezonu żeglarskiego. Zgodnie ze zwyczajem w porcie Klubu Morskiego LOK, podczas podniesienia bandery Polskiego Związku Żeglarskiego, flag klubowych i bandery Wolnych Polskich Żeglarzy obecni byli przedstawiciele wojewódzkich struktur LOK, lokalnych władz samorządowych, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zaprzyjaźnionych instytucji, a przede wszystkim żeglarska brać.

Przed sezonem letnim ratownicy MOPR przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Gdy zauważymy, że ktoś potrzebuje pomocy, bezwzględnie należy powiadomić o tym ratownika, dzwoniąc pod nr 601 100 100 - numer ratunkowy nad wodą na cały kraj, lub 984 – numer alarmowy nad wodą szlak WJM i jez. Jeziorak. Przygotowując się do rejsu, należy zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy: naładowany telefon komórkowy w wodoszczelnym opakowaniu, apteczkę pierwszej pomocy, mapę jezior, po których będziemy żeglować, krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, sztormiak oraz wodę, batonik lub lekką przekąskę.

Przed rejsem warto sprawdzić stan techniczny jachtu oraz wymagane dokument, stan oraz ilość środków ratunkowych, oraz zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi na jachcie. Z kolei podczas rejsu trzeba zwracać uwagę na zmieniające się warunki pogodowe i w razie potrzeby reagować natychmiast. Jeśli pogoda się pogorszy, należy od razu włożyć kamizelki ratunkowemu zamknąć okna i luki, przez które mogłaby dostać się woda. Co ważne, załoga powinna znać nazwy jezior i innych charakterystycznych miejsc, obok których przepływa. W razie wypadku każdy z członków załogi będzie mógł określić dokładne miejsce, w którym się znajduje.
(raz)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. edward #2726209 | 83.0.*.* 4 maj 2019 07:40

    Z kolegami rozpoczęliśmy sezon żeglarski w dniach od 24 do 28 kwietnia. Pogoda o niebo lepsza od dzisiejszej. Piwo Kormorna najlepiej smakuje na obozowisku nad wodą. Ahoj.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages