Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów

2019-04-29 10:00:00(ost. akt: 2019-04-29 11:29:34)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Co trzeci nastolatek padł ofiarą wyzwisk, a co piąty doświadczył ośmieszania w Internecie. Młodzi ludzie zazwyczaj nikomu o tym nie mówią i nikogo nie proszą o pomoc – to jeden z wniosków najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0”.
4 godziny i 12 minut na dobę – tyle wynosi średni czas korzystania z Internetu przez polskich nastolatków. W poprzedniej edycji badania „Nastolatki 3.0" średnia wynosiła około 3 godzin i 40 minut. 27 proc. ankietowanych zadeklarowało korzystanie z Internetu od 2 do 4 godzin dziennie. Niewiele mniejszy odsetek (22,9 proc.) od 4 do 6 godzin. 12 proc. szacuje, że spędza dziennie online 8 lub więcej godzin. Smartfon jest najczęściej wykorzystywanym do tego urządzeniem. Bez niego nie wyobraża sobie funkcjonowania co szósty młody człowiek (15,7% ). Uczniowie pytani o to, do czego wykorzystują Internet, najczęściej odpowiadają: do słuchania muzyki (65,4%), oglądania filmów i seriali (62,1%), kontaktu z rodziną i znajomymi poprzez komunikatory (61%), używania portali społecznościowych (59,4%).

Niepokoi fakt, że coraz więcej badanych bezpośrednio doświadczyła internetowej przemocy. Co trzeci nastolatek doświadczył przemocy w Internecie. Młodzi ludzie zazwyczaj nikomu o tym nie mówią i nikogo nie proszą o pomoc – to jeden z wniosków najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0”.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa cyfryzacji, cyberprzemoc (cyberbullying) jest zjawiskiem, które zakłada dużą nierówność sprawcy i ofiary. Sprawca jest na silniejszej pozycji (biegłość w używaniu Internetu, grupa wspierająca jego zachowania itp.). To dlatego ten rodzaj nękania jest tak uciążliwy i często długotrwały. Jak rozpoznać, że nasze dziecko może być ofiarą cyberprzemocy? Objawów może być wiele – od apatii, do ciągłego rozdrażnienia, jednak badania NASK „Nastolatki 3.0 wskazują szereg sygnałów wartych naszej szczególnej uwagi.

O jakich sygnałach mowa?
• Twoje dziecko ma dużą huśtawkę nastrojów - jest przygnębione, zrezygnowane, złości się bez wyraźnej przyczyny, wydaje się być czymś zmartwione/zaniepokojone.
• Zaczyna zachowywać się inaczej niż zazwyczaj – wycofuje się z kontaktów, reaguje bardzo emocjonalnie na pozornie mało istotne sytuacje, staje się wybuchowe i agresywne w stosunku do członków rodziny, zmienia swoje nawyki – nie śpi lub śpi niewiele, omija posiłki, a w przypadku młodszych dzieci - zaczyna mieć koszmary lub zaczyna się moczyć w nocy.
• Skarży się na różne dolegliwości - boli je brzuch lub głowa.
• Zaczyna mieć problemy w szkole - odmawia chodzenia do szkoły lub robi to z dużymi oporami, zaczyna dostawać znacznie gorsze oceny, wchodzi w konflikty z rówieśnikami/ innymi uczniami lub z nauczycielami.
• Nagle zmienia krąg znajomych, zrywa kontakty z najlepszym przyjacielem/przyjaciółką.
• Stara trzymać się na uboczu korzystając ze smartfona, tabletu czy komputera, reaguje nerwowo na sygnał przychodzącego smsa lub powiadomienia.
• Bardzo dużo czasu spędza online, obsesyjnie sprawdza smsy i/lub swoje konto/swój profil w mediach społecznościowych.
• Unika konkretnych stron, profili lub aplikacji, nawet jeśli wcześniej chętnie z nich korzystało, nagle usuwa całą zawartość swojego profilu lub bloga i całkowicie rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności w sieci.

Jeżeli widzisz w sieci, coś co cię niepokoi – nie wahaj się. Reaguj, zgłaszaj!

GDZIE SZUKAC POMOCY?
Incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci: https://incydent.cert.pl
Nielegalne treści w Internecie: https://dyzurnet.pl



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5