Theatrum Mundi wygrywa i... kończy swoją działalność

2019-04-06 12:00:00(ost. akt: 2019-04-04 14:51:06)
Węgorzewski Theatrum Mundi wygrał w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Niestety, na kolejne sukcesy na ogólnopolskich scenach nie ma co liczyć. Młodzi aktorzy z Węgorzewa kończą bowiem działalność.
Zwycięstwo w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych organizowanym przez Telewizję Polską to nie lada wyróżnienie. Zasłużyli na nie aktorzy z węgorzewskiego Theatrum Mundi.

— Theatrum Mundi powstało w październiku 2017 roku z mojej inicjatywy — mówi Adam Gulmantowicz. — Pojawił się pomysł na wystawienie "Zemsty" Aleksandra Fredry, co uważam w tamtym okresie, że było bardzo ciężkie w realizowaniu, gdyż nikt wcześniej nie przygotowywał tak długiej sztuki w Węgorzewie. Po wielu kompromisach i przeżytych kryzysach udało nam się wystawić naszą pierwszą sztukę. Dalej poszło już z górki.
Jak wspomina Adam, nowi kandydaci byli o wiele bardziej optymistycznie nastawieni, a poza tym młodzi artyści nawiązali współpracę m.in. z Teresą Wojciul, która zajęła się przygotowywaniem kostiumów do sztuk.

— Po roku mamy na naszym koncie cztery sztuki: "Zemsta", "Wielki Gatsby", "Tango" oraz "Dziady" — wylicza Gulmantowicz. — Również udało nam się przygotować autorski musical pt. "Sen o Kalifornii".
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne telewizyjnego przeglądu zespół teatralny z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie, czyli właśnie Theatrum Mundi, zajął pierwsze miejsce ex aequo z pierwszym Liceum Ogólnokształcącym imienia Powstańców Śląskich w Rybniku. Aktorzy z Węgorzewa do konkursu zgłosili Dziady Adama Mickiewicza.

— Pomysł na wystawienie "Dziadów" pojawił się przy zakładaniu teatru, jednakże wtedy było to ponad nasze siły, a także czasowo byśmy się nie wyrobili, gdyż chcieliśmy wystawić "Dziady" w ich rzeczywiste święto, tj. 31 października — wyjaśnił Adam. — Poniekąd było to związane również z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. "Dziady" są trudną sztuką, zaliczaną nawet do ascenicznych, jednakże opracowaliśmy własną adaptację, która trochę ułatwiła sprawę, a jednocześnie, przynajmniej tak mi się wydaje, zawierała kwintesencję wszystkich części dramatu Adama Mickiewicza.
Niestety, miłośnicy teatru sztukę wystawianą przez młodych aktorów będą mogli na żywo obejrzeć tylko 5 kwietnia o godzinie 18:00 w Węgorzewskim Centrum Kultury. Będzie to musical "Sen o Kalifornii". Zaraz potem grupa zakończy działalność.

— Nasze występy będą dostępne już tylko na kanale Węgorzewo.TV, gdyż jakiś czas temu zdecydowaliśmy się zakończyć działalność teatru, a wydarzenia takie jak wygrany przez nas konkurs oraz parę ostatnich spektakli, opóźniły naszą decyzję — powiedział pomysłodawca projektu. — Mimo zakończenia przez nas działalności w Węgorzewie tradycja będzie kontynuowana, gdyż w Liceum narodził się Teatr Universum, który trzyma ducha naszego teatru, a także składa się w dużej mierze z młodszych członków naszej ekipy — zapewnił.

Zgłoszenia do V Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych trwały do końca grudnia 2018 roku. Jak wyjaśniali organizatorzy, „to wyjątkowa edycja przypadająca w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbywa się pod hasłem "Odsłony wolności - 100 lat niepodległości Polski".
Spektakle zrealizowane przez uczniowskie zespoły teatralne były oceniane pod kątem nowatorskości realizacji, użytych środków, zarówno filmowych, jak i teatralnych, wyrazistości kreacji aktorskich, scenografii i muzyki, użytych w przekazie związanym ze 100-leciem niepodległości.
(raz)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5