Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

500+ na każde dziecko i trzynastki dla emerytów - nowe pomysły PiS

2019-02-25 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-25 14:38:02)

Autor zdjęcia: PAP

500 plus na każde dziecko – to jedna z propozycji, jaką przedstawił lider PiS-u podczas sobotniej konwencji. To nie wszystko – "trzynastki" dla emerytów, likwidacja PIT-u dla młodych pracowników i rozwój PKS to dalsza część nowego programu.

W ubiegłą sobotę podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości został przedstawiony nowy program wyborczy partii. Pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem projektu są zmiany w programie „Rodzina 500 plus". Wielu rodziców z pewnością ucieszą wieści, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie każde dziecko otrzyma rządowe wsparcie. Jarosław Kaczyński ogłosił bowiem, że partia ma zamiar wprowadzić 500 plus dla każdego dziecka – w tym także dla pierwszych dzieci w rodzinie – już w lipcu.

— Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka od 1 lipca — mówił Jarosław Kaczyński podczas konwencji.
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej przyznała, że ministerstwo planuje wprowadzenie szeregu zmian w programie „Rodzina 500 plus”. Co znajduje się w projekcie zmian? Podwyższenie kryterium dochodowego; wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500+ w przypadku noworodka; wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie; ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko, do wniosków o 500+ na pierwsze dziecko.

"Wprowadzenie "500+" od pierwszego dziecka było społecznie oczekiwane; złożenie takiej propozycji to 100 proc. gwarancji finansowania" — powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. — Wydatki na cele społeczne trzeba było etapować, znaleźć zabezpieczenie, mieć pewność dalszego finansowania — podkreślała minister. — To wszystko wymagało przemyślenia. Po trzech latach funkcjonowania programu przyszedł kolejny etap. Wcześniej była ta odrobina niedosytu w programie ''500 plus'' i dzisiaj tego już nie będzie.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500+" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Zmiany w programie 500 plus miałyby zostać wprowadzone jeszcze w 2019 roku.

Obietnica lidera PiS-u wywołała lawinę komentarzy. Jedni pomysł popierają, a inni krytykują, ale wiadomo, że z nadchodzących zmian najbardziej cieszą się rodzice. Jarosław Kaczyński deklarował, że 500 zł na pierwsze dziecko miałoby obowiązywać już od 1 lipca. Podczas sobotniej konferencji PiS padło też wiele innych obietnic. Kolejnymi pomysłami partii jest dodatkowe wsparcie dla emerytów w postaci "trzynastek", likwidacja PIT-u dla młodych pracowników (do 26. roku życia), rozwój PKS i połączeń autobusowych w Polsce (w tym przywrócenie połączeń autobusowych w miejscowościach odciętych od innych form komunikacji), a także obniżenie kosztów pracy.
(mk)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages