Nie lekceważ objawów grypy!

2019-02-15 13:00:00(ost. akt: 2019-02-15 11:19:30)
Grypa wraca na Warmię i Mazury. Co gorsze, pojawia się też wirus A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy, jednej z ostrzejszych odmian choroby.
„Pięć pacjentów ze stwierdzoną grypą AH1N1 w Olsztynie” — czytamy w komunikacie olsztyńskiego Sanepidu z początku lutego. „Od ubiegłego tygodnia, kiedy świńską grypę potwierdzono u 2 pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie pojawiły się nowe 3 zachorowania. Potwierdzono także kolejny, już 4. w tym roku przypadek odry w województwie warmińsko-mazurskim” — podali inspektorzy. Jak podają, naukowcy postawili teorię, iż obecny wirus A/H1N1/v (tzw. świńskiej grypy) pochodzi od hiszpańskiej grypy, która miała swój początek w 1918 r. W marcu 2009 roku potwierdzano nowe przypadki zakażeń na terenie Stanów Zjednoczonych, a w maju 2009 roku potwierdzono taki przypadek także w Polsce. Te fakty, a także inne spowodowały to, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 czerwca 2009 roku ogłosiła pandemię tego typu wirusa.

— Pandemia to termin, który może dotyczyć wszystkich chorób i nie jest przypisany wyłącznie grypie — wyjaśnia Barbara Plewik, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. — Pandemią nazywa się epidemię o wielkim zasięgu, obejmującą kontynent, kontynenty lub cały świat. Stan ten trwał do 10 sierpnia 2010 roku, kiedy stwierdzono, że stan pandemii przeminął, ale wirus tzw. nowej grypy będzie się wciąż utrzymywał tak jak grypa sezonowa. Z wirusem grypy A/H1N1/v mamy więc do czynienia od 2009 roku, obecnie będzie chorowało coraz mniej osób ponieważ wzrasta odporność populacyjna na skutek przechorowania i szczepień profilaktycznych.

Ale „świńska grypa to nie jedyny kłopot”. Jak dodała przedstawicielka Sanepidu, na Warmii i Mazurach w okresie od 1 stycznia 2019 r do 31 stycznia 2019 r. zarejestrowano 10377 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie roku 2018 odnotowano 10854 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z kolei na 58 pobranych od pacjentów próbek do badań, które przebadane zostały od początku roku 2019 w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, u 29 osób potwierdzono wirus grypy A/H1N1/v.
— Z powyższych danych wynika, że obecnie nie odnotowuje się wzrostu zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę — podaje pani kierownik. To jednak nie znaczy, że zagrożenia nie ma: — W Polsce według raportu NIZP-PZH w analogicznym okresie zarejestrowano 8 zgonów z powodu grypy, w naszym województwie nie zgłoszono przypadku zgonu z powodu grypy — poinformowała Plewik.

Najlepszym sposobem ochrony przez tą chorobą są szczepienia oraz zachowania prozdrowotne. Podczas kichania i kasłania cząsteczki wirusów osiadają na przedmiotach znajdujących się w pobliżu. Bardzo łatwo można je przenieść na rękach, a wtedy dotykając ust, pocierając oczy czy nos nie trudno o zarażenie. Z tego względu bardzo ważne w zapobieganiu grypie jest częste mycie rąk, unikanie dotykania twarzy brudnymi rękoma oraz dokładne sprzątanie mieszkania, szczególnie jeżeli jeden z naszych domowników jest chory. Należy często wietrzyć pomieszczenia, nie używać tych samych naczyń i sztućców co osoba chora. 
— Ponadto należy unikać bliskiego kontaktu z ludźmi i miejsc zatłoczonych, kichając lub kaszląc należy zasłaniać usta chusteczką lub kichać w zgięcie łokcia. Osoby chore powinny zostać w domu — radzi kierowniczka Wydziału Epidemii olsztyńskiego Sanepidu.
(Łukasz Razowski)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5