Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Cyberprzemoc potrafi zniszczyć życie. Nie ignoruj - reaguj!

2019-02-03 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-01 13:45:18)
Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Autor zdjęcia: pixabay.com

We wtorek (5 lutego), już po raz 15. będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu. To świetna okazja, by dowiedzieć się lub przypomnieć sobie jak rozsądnie korzystać z sieci. Do akcji dołączyły również placówki z naszego powiatu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

— „Działajmy razem” – to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu — mówi minister cyfryzacji, Marek Zagórski. — To próba zwrócenia uwagi na potrzebę współpracy i zaangażowania wielu osób z różnych środowisk w działania podnoszące bezpieczeństwo online — To apel zarówno do rodziców i nauczycieli, jak i dostawców treści, czy usług internetowych, o wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Jak co roku, organizatorzy akcji zachęcają lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne – szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia. Jak? Przez organizację lokalnych inicjatyw. Ważne, by dotyczyły one bezpieczeństwa młodych internautów. Mogą to być zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy. Na mapie pojawiły się również inicjatywy zgłoszone w naszym powiecie. Na chwilę obecną (1 lutego) chęć dołączenia do akcji zgłosiła Świetlica Socjoterapeutyczna "Dom" w Węgorzewie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa im. Kurta Obitza w Węgielsztynie i Szkoła Podstawowa w Perłach.

— W Perłach od lat bierzemy udział w DBI (jak i w innych projektach) — mówi Remigiusz Kaczyński, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej w Perłach, oraz w Szkole Podstawowej w Węgielsztynie. — W tym tygodniu przeprowadzana jest seria zajęć w klasach I-VIII poświęconych bezpieczeństwu w sieci, z naciskiem na temat, który jest przewodnim w danym roku. Ponadto w oddziale dla dzieci 5-6 letnich jest przeprowadzany cykl zajęć poświęconych bezpiecznemu surfowaniu po sieci. W Węgielsztynie mam zamiar także przeprowadzić serię zajęć (klasy IV-VIII) poświęconych bezpieczeństwu w sieci.

Jak podkreśla nauczyciel, szkoły zostaną do tego odpowiednio przygotowane – co roku organizator dostarcza materiały promocyjne: plakaty, ulotki, scenariusze zajęć, filmy dydaktyczne itp. Dlaczego tego typu edukowanie najmłodszych jest tak ważne?
— To, że edukowanie dzieci w sferze bezpieczeństwa w sieci jest konieczne nie ulega dyskusji — odpowiada Remigiusz Kaczyński. — Branie udziału w tego rodzaju akcjach pomaga w większym stopniu do nich dotrzeć.

Zasadność prowadzenia zajęć poświęconych tematyce bezpieczeństwa w sieci potwierdzają również węgorzewscy policjanci. Jak się okazuje, cyberprzemoc to zjawisko, którego nie brakuje również w naszym powiecie.
— Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie w ubiegłym roku przeprowadziła pięć postępowań dotyczących stalkingu, z czego trzy z nich znalazły swój finał w sądzie — informuje mł. asp. Agnieszka Filipska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie.

Czym jest stalking? To długotrwałe, uporczywe nękanie, pomimo sprzeciwu osoby nękanej. Stalkingu można doświadczać w pracy, internecie czy telefonicznie - gdy stalker zamęcza daną osobę nieustannymi próbami kontaktu.
— Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie prowadzą spotkania z uczniami w szkołach, jak również spotkania z ich rodzicami podczas wywiadówek dot. cyberprzemocy — dodaje Filipska. — Na stronie internetowej komendy umieszczane są artykuły informujące o tym negatywnym zjawisku i konsekwencjach prawnych popełnianych w tej kategorii przestępstw.

Skalę problemu cyberprzemocy potwierdzają również badania „Nastolatki 3.0” przeprowadzone przez państwowy instytut badawczy NASK. Wynika z nich, że aż 60 proc. młodych ludzi było świadkami poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Co trzeci nastolatek sam padł ofiarą wyzwisk, a co piąty doświadczył ośmieszania w Internecie. Grono specjalistów zgodnie przyznaje, że jest nad czym pracować.
— W najnowszej edycji badań (cyklicznie prowadzonych przez NASK) 32,5 proc. osób, które doświadczyły przemocy w Internecie nie zawiadomiły o tym fakcie nikogo — alarmują specjaliści. — Do rodziców/ krewnych zwróciło się 21,9 proc. Nieco więcej szukało pomocy u przyjaciół i znajomych (24,3 proc.). Do nauczycieli zwróciło się zaledwie 8,2 proc. ofiar cyberprzemocy.

Dane utwierdzają w przekonaniu, że temat cyberprzemocy, hejtu i uzależnienia wciąż wymaga reakcji, pracy i zaangażowania przede wszystkim nas – dorosłych.
— Niezwykle ważny jest rodzic — tłumaczy Anna Rywczyńska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). — To on buduje pierwsze postawy życiowe dziecka. My, dorośli, jesteśmy często przez młodych ludzi naśladowani, to, jakie mamy postawy w sieci, to, jak my zarządzamy naszą obecnością w sieci, ma kluczowe znaczenie dla młodych ludzi.
Dużą rolę odgrywa tu również postawa oraz działanie nauczycieli. W mniejszych miejscowościach szkoła jest często miejscem, gdzie dziecko ma pierwszy kontakt z Internetem. To bardzo ważne, by w porę reagować i edukować najmłodszych użytkowników sieci.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - tel. 800 12 12 12

• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111, strona internetowa: www.116111.pl

• Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci - tel. 800 100 100, strona internetowa: www.800100100.pl

• Zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - punkt, w którym można zgłaszać nielegalne treści w internecie - adres e-mail: dyzurnet@dyzurnet.pl
(mk)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages