Poniedziałek, 21 września 2020. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Mieszkańcy chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w naszej gminie

2019-01-26 10:00:00 (ost. akt: 2019-01-25 15:08:09)

W ubiegły piątek w WCK odbyło się pierwsze w nowym roku posiedzenie Społeczno-Artystycznej Rady Programowej Węgorzewskiego Centrum Kultury. Podczas spotkania poruszono problemy związane z funkcjonowaniem WCK oraz plany na nadchodzący rok.

— W spotkaniu wzięło udział 21 osób. Tak wysoka frekwencja pokazuje, że mieszkańcy Węgorzewa chcą mieć realny wpływ oraz wiedzę o tym co dzieje się w naszej gminie — pisze na swojej stronie radny miejski, Mateusz Rodziewicz.
Należy zaznaczyć, że komunikowanie się oraz rozliczanie swojej pracy samorządowej online, to w naszym mieście całkiem nowy trend wśród radnych. Mieszkańcy mogą nie tylko porozumieć się z radnym przez maila czy profil na facebooku, ale też skomentować wpis na stronie www.

— Uważam, że każdy sposób kontaktu z mieszkańcami jest ważny — tłumaczy Mateusz Rodziewicz. — Jedni wolą porozmawiać osobiście, inni zadzwonić, a jeszcze inni napisać wiadomość. Daję każdemu z mieszkańców możliwość komunikowania się ze sobą. Strona internetowa służy by informować mieszkańców o tym co dzieje się w mieście. Już niedługo planuję spotkanie z mieszkańcami, by móc wysłuchać problemów i starać się je rozwiązać (więcej informacji już wkrótce na stronie: mateuszrodziewicz.pl).

Czy taka forma kontaktu pasuje mieszkańcom gminy? Czy korzystają z możliwości jakie oferuje im nowo wybrany przedstawiciel władz samorządowych?
— Po dwóch miesiącach już mogę stwierdzić, że taki kontakt jest mieszkańcom potrzebny — odpowiada radny. — Otrzymuje dużą liczbę telefonów oraz maili, na którą staram się jak najszybciej odpowiadać.
Tą właśnie drogą radny, który pełni również rolę przewodniczącego Społeczno-Artystycznej Rady Programowej Węgorzewskiego Centrum Kultury poinformował o posiedzeniu rady i zaprosił na nie wszystkich zainteresowanych tematem kultury i społecznych potrzeb. W spotkaniu wzięli udział członkowie rady, dyrektor Węgorzewskiego Centrum Kultury, Mirosław Błudzień, burmistrz Węgorzewa, Krzysztof Kołaszewski, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Tomasz Wierzchowski oraz przybyli goście.

Jakie tematy poruszono podczas posiedzenia? Między innymi problem braku własnego sprzętu do organizacji imprez (głównie nagłośnienia i oświetlenia). Obecni na spotkaniu zauważyli także problem niewystarczającej promocji imprez kulturalnych w Węgorzewie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Rada zaproponowała, aby w 2019 roku doszło do zmiany formuły wigilii miejskiej z powodu niskiej frekwencji w 2018 roku. Członkowie rady zasugerowali, że w naszym mieście przydałaby się tablica informująca o najbliższych imprezach kulturalnych. Padła również propozycja bliższej współpracy WCK ze stowarzyszeniami oraz organizacjami zewnętrznymi.

Co czeka nas w roku 2019? W związku z tym, że obecny rok jest rokiem Moniuszkowskim dyrektor WCK zaproponował zorganizowanie koncertu, który uczci to wydarzenie. W 2019 roku Dni Węgorzewa zaplanowano na 2 dni. Koszt ich organizacji ma wynieść 120 000 zł (w 2018 roku WCK pozyskało fundusze od sponsorów na kwotę 55 000 zł). Dyrektor WCK ogłosił, że w tym roku w drugiej świetlicy wiejskiej zostaną rozpoczęte zajęcia muzyczne, a burmistrz, że prowadzi negocjacje z organizatorem „Air Show”, aby jeden dzień pokazów lotniczych odbył się w Węgorzewie. Zaplanowano także koncert disco polo.

Na koniec spotkania przewodniczący rady poprosił burmistrza o informację na temat bieżącej sytuacji budowy nowego budynku WCK na ul. Pionierów. Krzysztof Kołaszewski wyjaśnił, że wniosek dotacyjny na budowę nowej siedziby WCK zajmuje aktualnie pierwsze miejsce na liście rezerwowej. Planowany koszt budowy wstępnie wynosił 15 mln zł, obecnie według danych przedstawionych przez burmistrza ta kwota mogłaby wrosnąć do 23 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie z projektu UE wyniosłoby 7,5 mln zł. Przyjmując, że koszty budowy wzrośnie do 23 mln zł, gmina musiałaby zapewnić z własnych środków 15,5 mln zł. Jednym z pomysłów burmistrza jest systematyczny, etapowy remont starej siedziby WCK.

Członkowie Społeczno-Artystycznej Rady Programowej Węgorzewskiego Centrum Kultury: Mateusz Rodziewicz - przewodniczący rady, Alicja Rymszewicz, Jerzy Łapo, Grażyna Wojtkiw, Halina Kołos, Agnieszka Szałko
(mk)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do KK #2684606 | 188.146.*.* 19 lut 2019 22:04

  Powoli upadają obietnice nowego burmistrza. Basen za drogi, Jedynki nie będzie na Bema, promocja leży. To pewniaki o których już wiemy a minęły zaledwie 3 miesiące. A czy będzie lepiej to zobaczymy cierpliwości wiem. Start up jest kiepski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. wojciech #2676285 | 176.221.*.* 5 lut 2019 16:52

   Przydałby się wpływ mieszkańców na moim zdaniem złą decyzję o budowie trzech apartamentowców w miejscu wyburzonych garaży. Nowych mieszkań przecież w Węgorzewie nie brakuje, a poza tym co parkingami? Zniszczą resztki skweru Leszczyńskiego? W kampanii wyborczej słychać było o budowie basenu, a teraz jakoś cicho w tym temacie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

   1. rodzic #2670906 | 109.70.*.* 28 sty 2019 18:24

    Bardzo interesujące, do trygorckiej świetlicy można przyciągnąć kilkadziesiąt dzieci w tym z Węgorzewa, a do węgorzewskiego wck kogo i ile? Czekamy teraz na zadanie pytania przez radnego dyrektorowi w tej sprawie i na odpowiedź. To nie jest kwestia tego czy innego budynku WCK, czy to w nowym czy w wyremontowanym problem nie zniknie, to problem ludzki a nie kubatury budynku

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Alicja Rymszewicz #2670863 | 31.135.*.* 28 sty 2019 17:08

    Właśnie odwołano w WCK drugi z zaplanowanych na ferie bali dla dzieci. O co chodzi? Przecież dzieciaki uwielbiają bale, nawet miały być firmy specjalizujące się w animacjach. Koszt też niewielki, bo 10 zł. Co jest przyczyną? Informacja nie dociera do zainteresowanych? Zbyt mała promocja tych wydarzeń? Nie rozumiem tej sytuacji. Dla porównania w zeszłym roku na balu w WCK było 8 dzieci, w Trygorcie 39, w tym sporo z Węgorzewa. Może któryś z rodziców wyjaśni, gdzie leży problem?

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. nauczka na przyszłość #2670518 | 104.244.*.* 28 sty 2019 07:51

    Wszystko byłoby wporządku, gdyby nie jedno zdanie radnego które namieszało w temacie /Tak wysoka frekwencja .../. Odliczyć jeszcze pracowników WCK, Burmistrza to mniej niż dziesięciu. Więć panie radny, tak jak ktoś napisał wcześniej, odrobinę pokory

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (38)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages