Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Pamiętaj! Wchodząc na lód zawsze ryzykujesz

2019-01-24 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-24 15:23:27)

Autor zdjęcia: KP PSP w Węgorzewie

Trzeba przyznać, że pogodę na ferie mamy wymarzoną. W głowie rodzi się wiele pomysłów na spędzenie czasu: sanki, lodowisko, a może narty? Cokolwiek wybierzemy najważniejsze żeby zabawa była bezpieczna. Przypomnieli nam o tym strażacy.

Mroźna aura sprawiła, że na mazurskich jeziorach pojawił się lód. Zamarznięte jezioro czy rzeka przyciąga nie tylko wędkarzy, ale również dzieci i młodzież. W przypadku załamania się lodu, prowadzenie akcji ratowniczej jest bardzo trudne, a czas działa na niekorzyść osoby poszkodowanej. Jak co roku przed feriami zimowymi węgorzewscy strażacy zorganizowali pokaz ratownictwa lodowego. Wszystko po to, żeby przypomnieć młodzieży udającej się na zasłużony odpoczynek, jakie ryzyko niesie ze sobą beztroskie wchodzenie na lód. Pokaz odbył się w ubiegły piątek przy bulwarze Loir-et-Cher na odnodze Węgorapy, między zamkiem, a pocztą.

— Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód — mówi st. asp. Tomasz Grunwald, oficer prasowy KP PSP w Węgorzewie. — Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osób z przerębli z użyciem sprzętu specjalistycznego takiego jak: sanie lodowe czy rzutka ratownicza. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia.

Osobę, która wpadła do wody, strażacy ratowali między innymi za pomocą gałęzi, kurtki, sanek, drabiny i koła ratunkowego. Przedstawiono również sposoby zbliżania się do osoby, pod którą załamał się lód, dzięki czemu uczestnicy pokazu poznali podstawowe zasady udzielania pomocy osobie wydobytej z lodowatej wody. Ze względu na zbliżające się ferie zimowe pokaz skierowany był głównie do młodzieży szkolnej i przedszkolaków jednak wśród widzów nie brakowało też osób dorosłych.

Zarówno organizatorzy pokazu, jak i opiekunowie mają nadzieję, że nauka wyniesiona z pokazu na długo zapadnie w pamięci zebranych. Po pokazie uczestnicy mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt oraz porozmawiać ze strażakami.
— Apelujemy o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zalecamy korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach — przypomina strażak. — Pamiętajmy, że grubość lodu nie świadczy o jego wytrzymałości.

KIEDY WIDZISZ, ŻE POD KIMŚ ZAŁAMAŁ SIĘ LÓD:

1. Nie wbiegaj na lód, może on załamać się również pod Tobą!
2. Wezwij pomoc-zadzwoń na numer 112 lub 998
3. Staraj się podać lub rzucić osobie w wodzie coś, co może chwycić (linę, kurtkę, sanki, gałąź).
4. Jeżeli musisz zbliżyć się do osoby w wodzie, zrób to na leżąco-rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni lodu.
5. Osobę wyciągniętą z wody należy powoli ogrzewać, jeżeli jest to możliwe zmienić jej ubranie na suche, podać coś ciepłego do picia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages