Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

[ROZMOWA]: Motywacja do pracy jest ogromna

2018-12-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-23 00:11:06)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Minął miesiąc odkąd stery węgorzewskiego urzędu miejskiego przejął nowy gospodarz. O pierwsze wrażenia, plany i wizje na najbliższą przyszłość gminy pytamy burmistrza Węgorzewa, Krzysztofa Kołaszewskiego.

Wszystko wskazuje na to, że będzie Pan kierował samorządem bez większości w radzie. Spodziewał się Pan takiego wyniku wyborów?
— Spodziewałem się, że taki może być wynik, ponieważ w mojej ocenie, w komitecie kontrkandydata byli „mocni” kandydaci na radnych. Mam głęboką nadzieję, a ostatnio się o tym przekonuję, że obecni radni miejscy czują swoje powołanie i chcą działać dla dobra naszej gminy. Tylko dzięki tej współpracy kierowanie przeze mnie samorządem będzie przynosiło pozytywne efekty. Jestem przekonany, że wszyscy to rozumiemy.

Podczas kampanii wyborczej wiele razy powtarzał Pan o potrzebie zmian w komunikacji samorządu z mieszkańcami i odwrotnie. Co dokładnie miał Pan na myśli? Co Pana zdaniem szwankuje? Jak i kiedy planuje Pan to zmienić?

— Jesteśmy na etapie tworzenia platformy dialogu społecznego. Platforma i osobiste prowadzenie konta na facebooku to na razie podstawowe elementy komunikacji z mieszkańcami. W poniedziałki jest wydłużony dzień pracy na przyjmowanie interesantów, a poza tym nie ograniczam dostępu do mojego gabinetu i przyjmuję mieszkańców, petentów w każdym wolnym czasie.

Co dalej z gminna prasą (Gazetą Węgorzewską)? To jej definitywny koniec czy może powróci ona do medialnego krajobrazu Węgorzewa?
— Nie zamierzam kontynuować jej wydawania.

Czy Węgorzewskie Centrum Kultury doczeka się nowej siedziby lub remontu?
— Ten temat jest obecnie omawiany w komisjach rady miejskiej. Jest to bardzo trudny temat, gdyż będzie wymagał od nas strategicznych decyzji finansowych. Jedno jest pewne, WCK potrzebuje nowej siedziby lub remontu istniejącej.

Jeszcze jedno pytanie dotyczące węgorzewskiej kultury. Czy planuje Pan zmiany kadrowe w WCK? Sprawa działalności Węgorzewskiego Centrum Kultury była często komentowana przez internautów z różnym wydźwiękiem.
— Kontrakt obecnego dyrektora wygasa we wrześniu 2019 r. Do tego czasu zamierzam przyjrzeć się pracy dyrektora i kierowanej przez niego jednostki.

Pozostając w temacie zmian kadrowych – czy w urzędzie również planuje Pan jakieś zmiany?
— Pewne decyzje w tym zakresie nie są ode mnie zależne, np. naczelnik wydziału inwestycji z dniem 1 stycznia 2019 r. obejmuje funkcję Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Pierwszą moją decyzją kadrową była likwidacja punktu obsługi klienta i przeniesienie pracownicy z tego punktu do Wydziału finansowego, który wymagał wsparcia. Będę analizował strukturę zatrudnienia i nie wykluczam przesunięć na stanowiskach pracy wewnątrz urzędu.

Jakie inwestycje są Pana zdaniem najważniejsze dla naszej gminy i na jakich planuje się Pan skupić w trybie pilnym?
— Remonty dróg wiejskich i ulic na terenie miasta Węgorzewo oraz modernizacja oświetlenia ulicznego.

Wizja basenu w Węgorzewie przypadła do gustu wielu mieszkańcom, choć nie zabrakło też głosów krytyki. Jak na chwilę obecną wygląda kwestia jej realizacji?

— W pierwszej kolejności jesteśmy zmuszeni do ograniczenia wydatków na już podjęte zobowiązania, mam tu na myśli budowę ścieżki rowerowej oraz budowę nowej siedziby WCK na ul. Portowej, których realizacja w obecnym kształcie wymusiłaby zaciągnięcie kredytu przez gminę na niebagatelną, łączną kwotę 23 mln zł. Budowa basenu jest zależna od posiadanych środków finansowych i możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych. Przygotowujemy się do rozmów z władzami regionu i administracją rządową.

Nasz powiat nie doczekał się swego reprezentanta w samorządzie wojewódzkim. To jednak władze Warmii Mazur będą decydować w głównej mierze o podziale unijnych dotacji. Jak Pan widzi szansę pozyskiwania środków w obecnej scenerii politycznej?

— Wielka szkoda, że nie mamy reprezentacji z naszego powiatu, aczkolwiek z powiatu giżyckiego mandat radnej samorządu województwa i członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymała Jolanta Piotrowska. Z powiatu kętrzyńskiego mandat otrzymał Zbigniew Homza. Mam szczerą nadzieje, że sąsiedzi będą orędownikami naszych interesów.

A tak prywatnie – jak się Pan odnajduje w nowym miejscu i nowej roli? Jak przyjęli Pana pracownicy urzędu?
— Przed objęciem stanowiska znałem urząd, strukturę i większość pracowników. To czwarty tydzień mojego urzędowania, ciągle coś się dzieje, nowe tematy, wyzwania. Motywacja do pracy jest ogromna, dlatego próbuję zarażać swoim zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem.

Co aktualnie jest dla Pana największym wyzwaniem?
— Największe wyzwanie to umiejętne ograniczenie wydatków opisanych w pytaniu o basen i wdrożenie się we wszystkie bieżące sprawy gminy.

Czego życzy Pan mieszkańcom z okazji świąt i nadchodzącego Nowym Roku?
Wszystkim naszym mieszkańcom życzę wzajemnego zrozumienia i szacunku, oczywiście zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Rozmawiała: Monika Kacprzak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kiedy ? #2652295 | 5.173.*.* 30 gru 2018 21:40

  Polityczna nazwa ronda przy Stokrotce zniknie ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. A może by tak... #2651480 | 5.173.*.* 29 gru 2018 18:04

   Zlikwidować co nie co i na tym zaoszczędzić trochę pieniędzy które można by dołożyć do np. budowy basenu

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. listy do k. #2650667 | 89.229.*.* 28 gru 2018 16:01

   Zostały już podane wynagrodzenia obecnego burmistrza i zastępcy? Jak nie to kiedy zostaną opublikowane i porównane do pensji poprzednich urzędasów?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. leon #2648726 | 176.221.*.* 23 gru 2018 08:24

   Mam nadzieję, że pierwszą inwestycją w nowym roku będzie ułożenie kostki brukowej w miejsce kamieni przy skrzyżowaniu Zamkowej z Armii Krajowej. To wstyd aby coś takiego było w centrum miasta.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Tylko pytam #2648626 | 83.9.*.* 22 gru 2018 21:01

    Bardzo iekawy artykuł. Konkretne pytania i równie konkretne odpowiedzi. Pani Burmistrzu życzę powodzenia!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages