Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Kto udawał urzędniczkę i czy burmistrz został znieważony?

2018-11-24 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-21 14:40:35)
Oficjalny profil Gminy Węgorzewo na facebooku

Oficjalny profil Gminy Węgorzewo na facebooku

Węgorzewski magistrat opublikował na swojej stronie (wegorzewo.pl) postanowienie prokuratury m.in. w sprawie znieważenia byłego burmistrza Krzysztofa Piwowarczyka oraz podszywania się pod urzędniczkę pracującą w Biurze Promocji.

Według materiałów opublikowanych na oficjalnej stronie Węgorzewa, Prokuratura Rejonowa w Giżycku postanowiła o umorzeniu dochodzenia ws. m.in. znieważenia w internecie burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Piwowarczyka poprzez "określenie wymienionego słowem wulgarnym powszechnie uznanym za obelżywe", oraz podszywania się za pracownicę Urzędu Miejskiego w Węgorzewie Annę Styrańczak z Biura Promocji.

Jak czytamy w uzasadnieniu umorzenia postępowania, w kwietniu 2018 roku do Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie wpłynęło pisemne zawiadomienie o przestępstwie nadesłane przez reprezentanta gminy Węgorzewo. Wynikało z niego, że nieznana osoba posługiwała się w internetowej sieci profilem społecznościowym orz domeną sugerującą, iż jest to oficjalna strona miasta, m.in. przy wykorzystaniu herbu gminy. Ponadto na tej stronie zamieszczano w komentarzach i memach treści szkalujące burmistrza Węgorzewa. Z publikowanych treści wynikać też miało, że publikuje je pracownica urzędu.

— W niniejszej sprawie wszczęto i przeprowadzono dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy i ustalenia sprawców czynów będących jego przedmiotem — czytamy w uzasadnieniu Elżbiety Dunaj-Wałach, prokuratora Prokuratury Rejonowej w Giżycku.

W jego toku ustalono, że administratorem wspomnianej strony jest mieszkaniec miejscowości Kal w gminie Węgorzewo. Został on przesłuchany. Tłumaczył, że nie wykorzystał herbu, ale jego "fotorealistyczne tekstury a herb posiada inny kształt, flagę, elementy szczegółowe". Administrator strony zeznał też, że tzw. mem, o którym była mowa wczesnej, to "grafika przedstawiająca obraz społeczeństwa, które narzeka na wszystko" i nie miał zamiaru nikogo obrazić, zwłaszcza burmistrza. W uzasadnieniu czytamy, że nie doszło do popełniania przestępstwa związanego z nieuczciwą konkurencja, bo pokrzywdzony musiałby być przedsiębiorcą, a sprawca musi wyrządzić swym postępowaniem poważną szkodę.

Prokurator nie dopatrzył się też znieważenia burmistrza jako funkcjonariusza państwowego, gdyż aby doszło do przestępstwa, "do zdarzenia musi dojść podczas i w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych" a wedle uzasadnienia "są to człony nierozerwalne i muszą wystąpić łącznie". W tym przypadku takiej sytuacji nie było, choć prokuratura przyznaje, że "Krzysztof Piwowarczyk ma prawo czuć się znieważonym i dochodzić swoich roszczeń w trybie prawnoskargowym".

— Na razie się nad tym nie zastanawiałem, być może w przyszłości rozważę podjęcie stosownych kroków prawnych — powiedział Krzysztof Piwowarczyk. — Najważniejszym jest fakt, że opinia publiczna dowiedziała się, iż faktycznie doszło do znieważenia mojej osoby.

Jeśli chodzi o podszywanie się pod urzędniczkę poprzez stworzenie facebookowej strony "AS Biuro Promocji", to prokurator orzekł, że Anna Styrańczak "odniosła w ten sposób szkodę osobistą, zwłaszcza, iż została postawiona w niekorzystnym świetle, jako osoba krytycznie odnosząca się do obecnego burmistrza". A jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego i na wniosek pokrzywdzonego.

— Pomimo wykonanych w toku dochodzenia czynności, nie zdołano jednak ustalić sprawcy/ów tego czynu — podaje prokurator Dunaj-Wałach. — Pomimo próby ustalenia autorów strony, nie można było pogłębić materiału dowodowego w powyższym zakresie. Dlatego postępowanie należało umorzyć wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
(raz)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytacz #2631244 | 176.10.*.* 26 lis 2018 06:40

  Urzędniczka? Nie róbcie komedii

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ... #2630947 | 37.47.*.* 25 lis 2018 10:41

  Heh dobre. Jak to nie można ustalić sprawców, a kto miał w tym interes hejtować i szkalować burmistrza, ja bym połapał te wdzystkie najaktywniejsze mendy fejsowe, przetrzepać im kompy, tefony, oraz członków z kontr kww Majstersztyk, podobnie Trump wygrał wybory. Wpływając na opinie wyborców, niezawsze idące w parze z prawdą. Ale kogo obchodzi prawda? Mało kto chce do niej docierać bądź jest tym szczerze zainteresowany.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages