Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia

2018-11-15 10:00:00(ost. akt: 2018-11-14 12:33:15)
Z roku na rok liczba palących Polaków spada, jednak papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków. W każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. To doskonała okazja żeby raz na zawsze pożegnać się z "dymkiem".
Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

— Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie — informuje Dorota Kozian z Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie. — Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła ok. 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, miedzy innymi na raka płuc, zawały serca, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.

Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi. Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków. Fundacja „Promocja Zdrowia” prowadząca akcję „Rzuć palenie razem z nami” zaproponowała, aby tegorocznym tematem uczynić rodziny spodziewające się dziecka.

— Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły — mówi Dorota Kozian. — Polska stała się bowiem krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach (olsztyńskim, białostockim, poznańskim) pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży. 27 lat później, w badaniu prowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet. Z drugiej strony 6% palących kobiet w ciąży to nadal ok. 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki — podkreśla.

Badania naukowe dowiodły, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie tytoniowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je m.in. w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze i gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Dodatkową ekspozycję na dym tytoniowy i wymuszone bierne palenie matki stanowi palenie członków rodziny w domu. Dlatego też, tak ważne jest aby unikać palenia zwłaszcza w otoczeniu dzieci i kobiet w ciąży. To niejedyny argument do rzucenia palenia.

Warto również wiedzieć jak szybko od ostatniego "dymka" regeneruje się nasz organizm. Pierwsze ważne zmiany zachodzą w nim już po 20 minutach niepalenia. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5