środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

100-lecie odzyskania niepodległości. Niech żyje wolna Polska!

2018-11-11 14:46:15 (ost. akt: 2018-11-11 15:47:08)
"100 par na 100-lecie odzyskania niepodległości" to wspaniała inicjatywa Młodzieżowej Rady Miejskiej

"100 par na 100-lecie odzyskania niepodległości" to wspaniała inicjatywa Młodzieżowej Rady Miejskiej

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu. W 1918 roku, po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W tym roku obchodzimy wyjątkową, bo 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym szczególnym dla wszystkich Polaków dniu, w całym kraju organizowane są uroczyste apele, nabożeństwa w intencji Ojczyzny, spektakle, koncerty i inne wydarzenia mające na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. W Węgorzewie również odbywają się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w Węgorzewie rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Udział w nabożeństwie wzięła kompania 11. Mazurskiego Pułku Artylerii. O muzyczną oprawę tradycyjnie już zadbał chór "Ojczyzna". Po zakończeniu mszy, na placu Wolności odbył się uroczysty apel. U boku 11. Mazurskiego Pułku Artylerii stanęły poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie i przedstawiciele lokalnych władz. Podczas uroczystego podniesienia flagi zabrzmiały bliskie sercu nuty Mazurka Dąbrowskiego. W trakcie odświętnej zbiórki odczytano apel pamięci, na środku placu tradycyjnie zapłonął symboliczny znicz, a kompania oddała honorową salwę.

Wyjątkowym punktem apelu na placu Wolności był taniec w wykonaniu dzieci i młodzieży. Mowa o polonezie do którego ustawiło się sto par. "100 par na 100-lecie odzyskania niepodległości" to wspaniała inicjatywa Młodzieżowej Rady Miejskiej, która nadała obchodom wyjątkową oprawę. Nie zabrakło zachwytów, wielu wzruszeń, pamiątkowych zdjęć oraz nadziei, że polonez na stałe wejdzie do planu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Węgorzewie.

Oficjalna część za nami, jednak to nie koniec dzisiejszych obchodów tej ważnej rocznicy. O godzinie 17.00 w Węgorzewskim Centrum Kultury wystąpi Orkiestra Dęta WCK i Small Band oraz chóry Moderato z WCK i Josephus z Węgielsztyna. Uczniowie LO w Węgorzewie zaprezentują program okolicznościowy, a na koniec na scenę wkroczą goście specjalni - artyści operowi z Bydgoszczy i Olsztyna, Orkiestra Salonowa Moderato.
(mk)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages