środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Kształcenie zawodowe na europejskim poziomie!

2018-11-07 12:10:49 (ost. akt: 2018-11-07 12:50:47) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie

Z przyjemnością informujemy, że dobiega końca realizacja projektu pn. „Wyższy standard edukacji – lepsza jakość życia lokalnych społeczności – rozbudowa infrastruktury kształcenia zawodowego w Powiecie Węgorzewskim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko- Mazurskiego na lata 2014-2020.

12 października br. odbyło się otwarcie nowego budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie, podczas którego uroczystego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele Inwestora – Powiatu Węgorzewskiego, wykonawcy robót oraz ZSZ w Węgorzewie. Każda z tych osób bezpośrednio lub pośrednio przyczyniła się do powstania łącznika, za co dziś, w imieniu społeczności ZSZ dziękujemy.

Nowy budynek spełnia wszystkie wymagania obowiązujące w krajach Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, potrzeb osób niepełnosprawnych i standardów nowoczesnego szkolnictwa. Klatka schodowa jest wyposażona w dźwig dla osób niepełnosprawnych, a sale lekcyjne w najnowszej generacji sprzęt elektroniczny.

Na niższym poziomie łącznika znajduje się zaplecze niezbędne do nauki zawodów stolarz i szkutnik oraz sala materiałoznawstwa przeznaczona do praktycznej nauki we wspomnianych wyżej zawodach. Pracownia materiałoznawstwa wyposażona została w nowoczesny sprzęt m.in. komplet mebli w tym stoły do rysunku technicznego, tablicę multimedialną, projektor, wizkozymetr, mikroskopy, wagi analityczne, wagi techniczne, wilgotnościomierze, PH metry, komplety przyborów kreślarskich, biblioteczkę zawodową itp.

Poziom wyższy będący przedłużeniem parteru starej części szkoły to kolejne trzy przestronne, bardzo dobrze doświetlone sale lekcyjne. W pracowni rysunku technicznego i informatyki, zachwycają nowiutkie komputery, ploter drukujący oraz nowoczesny ultrakrótkoogniskowy projektor. W takich warunkach z przyjemnością będą się uczyć rysunku technicznego oraz przedmiotów informatycznych nie tylko pasjonaci komputerów. Kolejna z sal - turystyczno geograficzna to prawdziwa perełka. Sala została wyposażona w bardzo nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz zawiera dodatkowo symulacyjne biuro turystyczne.

Zachwycają nowoczesne laptopy, na których uczniowie, korzystając ze specjalnego oprogramowania, prowadzić będą biuro turystyczne. Zakupiona przez szkołę licencja pozwoli uczniom nabyć umiejętności w zakresie przygotowywania ofert turystycznych, dokonywania rezerwacji, wystawiania faktur i innych dokumentów. Symulacyjne biuro podróży wyposażone zostało dokładnie w taki sam sprzęt jak prawdzie biuro podróży m.in. w laptop z oprogramowaniem do prowadzenia biura, drukarkę, telefon/fax, kasę fiskalną, niszczarkę, bindownicę, gilotynę, wizualizer itp. Oprócz tego w sali znajduje się telewizor 65 calowy, interaktywna tablica multimedialna, nowoczesny projektor ultrakrótkoogniskowy, sprzęt nagłaśniający dla przewodnika oraz kamera cyfrowa.

W tak nowoczesnej sali wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobywać będą uczniowie, którzy kształcą się w nowym zawodzie - technik obsługi turystycznej.
Nauczanie języków obcych uatrakcyjni i ułatwi nowoczesna i profesjonalna pracownia językowa wyposażona w słuchawki, mikrofony i oprogramowanie umożliwiające jednoczesne konwersacje wszystkich uczniów, w parach, grupach, w dowolnych konfiguracjach zaplanowanych przez nauczyciela. W sali znajduje się dodatkowo interaktywna tablica multimedialna, ultrakrótkoogniskowy projektor oraz telewizor 65 calowy.

Wyposażenie klas zapewnia iście europejski poziom edukacji. Wszystko to przyczyni się do podniesienia jakości i uatrakcyjnienia kształcenia zawodowego, zwiększenia motywacji uczniów do nauki i większego zainteresowania kształceniem zawodowym. Dotyczy to przede wszystkim zawodu technik obsługi turystycznej oraz szkutnika, nauczanego na poziomie branżowej szkoły I stopnia. Do ZSZ zapraszamy również uczniów pragnących kształcić się i w innych zawodach, ponieważ z nowych sal korzystać będą wszyscy nasi uczniowie. W dobie rosnącego bezrobocia, szczególnie wśród absolwentów wyższych uczelni, rośnie ranga szkół nauczających zawodu na poziomie szkoły średniej i branżowej.

Czynnikiem dodatkowym przemawiającym za nauką w Zespole Szkół Zawodowych w Węgorzewie jest dostosowanie oferty edukacyjnej szkoły do potrzeb miejscowego rynku pracy. Realizacja tego ważnego projektu znacząco przyczynia się do wsparcia koncepcji rozwoju szkolnictwa w naszym mieście. Docelowo projekt ma służyć również wszystkim mieszkańcom powiatu węgorzewskiego, ma ożywić nasz region, ma spowodować jego rozwój wykorzystujący największe nasze bogactwo, tj. czyste powietrze, wodę, drewno i przyrodę.

Koszt budowy łącznika oraz zakup nowoczesnego wyposażenia - czyli realizacji projektu po ostatnim aneksowaniu umowy o dofinansowanie - wynosi 2 575 638,00 zł; dofinansowanie ze środków unijnych - 2 108 670,13 zł (82,9% kosztów kwalifikowalnych); wkład własny Powiatu Węgorzewskiego – 466 967,87 zł.

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages