Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Obserwatorzy pojawią się na wyborach samorządowych

2018-09-29 16:00:00 (ost. akt: 2018-09-29 09:52:24)

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku po raz pierwszy polskie organizacje społeczne będą mogły oddelegować do lokali wyborczych swoich obserwatorów. Pomoże to stwierdzić, czy wybory były przeprowadzane w uczciwy sposób.

To własnie dla tych organizacji Fundacja Batorego opracowała specjalny poradnik. Nosi on tytuł „Poradnik dla obserwatorów społecznych. Wybory samorządowe 2018”. Autorzy wyjaśniają w nim, dlaczego warto skorzystać z możliwości obserwowania procesu wyborczego, jak zorganizować akcję obserwacyjną i jak zostać obserwatorem oraz jakie ma on prawa.

— Bezstronne i rzetelne zebranie danych o przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas wyborów samorządowych w 2018 roku pozwoli stwierdzić, czy wybory były przeprowadzone w sposób uczciwy i zgodny z prawem — podkreśla Joanna Załuska, dyrektor działu Demokracja w forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego. — Pozwoli to udokumentować lub wyeliminować wątpliwości co do legitymizacji wybranych władz. Ważne, aby obserwacji przyświecała troska o prawidłowość przebiegu głosowania, nigdy próba obrony z góry założonych tez, np. że wybory zostaną sfałszowane.

Osoby zainteresowane prowadzeniem monitoringu powinny zgłosić się do organizacji, które mają uprawnienia do delegowania obserwatorów społecznych. Stowarzyszenia i fundacje, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego mają prawo wyznaczyć do komisji wyborczych po jednym obserwatorze społecznym.

— Jeśli akcja obserwacyjna ma prowadzić do osiągnięcia celu, czyli np. zebrania danych o przebiegu głosowania na terenie konkretnej gminy, to wszyscy obserwatorzy działający we wszystkich lokalach wyborczych powinni wypełniać na bieżąco formularz obserwacji z identycznymi pytaniami — wyjaśnia Karol Bijoś, autor publikacji. — W poradniku znajduje się przykładowy formularz podpowiadający, na co warto zwrócić uwagę

Przedstawiciele Fundacji Batorego radzą też, na co zwrócić szczególną uwagę w dniu głosowania. Otóż przed otwarciem lokalu wyborczego warto sprawdzić, czy karty do głosowania zostały właściwie opieczętowane przez obwodową komisję oraz czy urna jest pusta i czy została zaplombowana. Natomiast w trakcie głosowania obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na to, czy wszyscy wyborcy potwierdzają odebranie kart do głosowania podpisem w spisie wyborców; czy są miejsca zapewniające tajność głosowania; czy w lokalu wyborczym nie dochodzi do agitacji na rzecz któregoś z komitetów czy kandydatów oraz czy nikt nie wynosi z lokalu wyborczego kart do głosowania. Ważne jest też to, co dzieje się podczas przekazania materiałów wyborczych z komisji przeprowadzającej głosowanie do komisji liczącej głosy, a więc czy niewykorzystane karty zostały właściwie zabezpieczone oraz podczas liczenia głosów: czy komisja pracuje w pełnym składzie, a także czy były problemy z interpretacją ważności głosu.

Obserwatorzy mogą być obecni podczas wszystkich czynności komisji, do której obserwowania prac zostali wyznaczeni: w trakcie przygotowań do głosowania, głosowania, ustalania wyników i sporządzania protokołu. Mogą także – z wykorzystaniem własnego sprzętu – rejestrować działania komisji. Z kolei obserwator nie może samodzielnie udzielać instrukcji wyborcom. Jeśli wyborca głosuje, nie korzystając z „miejsca zapewniającego tajność głosowania” (przez co narusza art. 52 § 5 Kodeksu wyborczego), to niedopuszczalne jest zwrócenie mu uwagi. W takiej sytuacji obserwator powinien zapisać dane zdarzenie w formularzu obserwacyjnym.

Osoba obserwująca głosowanie nie może również przeszkadzać komisji wyborczej w wykonywaniu obowiązków. Pytania może zadawać, gdy członkowie komisji nie są zajęci wykonywaniem innych obowiązków.
— Obserwator nie może także zdradzać swoich preferencji politycznych — dodaje Wojciech Chaber z Fundacji im. Stefana Batorego. — Obserwując wybory, należy zachowywać równy dystans do wszystkich komitetów zaangażowanych w proces wyborczy i ujawniać nieprawidłowości, niezależnie od tego, z której strony one pochodzą.
(raz)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages