Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Dożynki powiatowe: rolnicy podziękowali za zebrane plony

2018-09-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-20 12:51:04)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Dożynki są obchodzone zaraz po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych. To ukoronowanie całorocznego trudu i pracy gospodarzy. W tym roku największe święto plonów w naszym powiecie odbyło się w Węgorzewie.

Złote kłosy zbóż, piękne dożynkowe wieńce, pyszne wiejskie jadło, śmiech, muzyka i sąsiedzkie pogaduchy. W sobotę na placu Wolności w Węgorzewie odbyły się Dożynki Powiatowe. Rolnicy mimo katastrofalnej suszy jaka w tym roku dotknęła również nasz powiat z pokorą podziękowali za zebrane zbiory. Święto plonów w Węgorzewie rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego, który na plac Wolności wyruszył spod parafii pw. św. Piotra i Pawła. Na miejscu odbyła się polowa msza. Gospodarzami powiatowego święta plonów byli: starosta powiatu węgorzewskiego – Halina Faj oraz burmistrz Węgorzewa – Krzysztof Piwowarczyk, natomiast funkcję starostów dożynek pełnili: Sylwia Domurad i Dominik Wójcik z sołectwa Guja.

Po uroczystym powitaniu gości i złożeniu życzeń przez przedstawicieli lokalnych władz samorządowych i instytucji rozpoczął się blok artystyczny. Obrzęd dożynkowy zaprezentowali młodzi aktorzy oraz tancerze z Węgorzewskiego Centrum Kultury. Na scenie prezentowali się również lokalni artyści i zespoły: Zespół Tańca Ludowego Czeremosz, Chór Moderato, Bogusław Maczuga, Orkiestra Dęta, Absolwent, Budzewiaki, Improwizacja oraz gwiazda wieczoru – zespół Brathanki. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnych konkursów. W tym roku sołectwa rywalizowały w dwóch kategoriach: „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz „Sołectwo z Charakterem”. Wybór wcale nie był łatwy, tym bardziej, że każde sołectwo stanęło na wysokości zadania i prezentowało się naprawdę pięknie. Na stoiskach królowały swojskie wędliny i chleby, pyszne przetwory i domowe wypieki. Sielskiego klimatu dodawały złote kłosy zbóż i przepiękne jesienne aranżacje.

Po wnikliwych ocenach i długich naradach wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce w konkursie "Sołectwo z Charakterem" zajęło sołectwo Gębałka, na drugim miejscu znalazło się sołectwo Stulichy, a na trzecim sołectwo Kalskie Nowiny. "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy" to punkt obowiązkowy każdego święta plonów. W tej kategorii bezkonkurencyjne okazało się sołectwo Kalskie Nowiny. Na drugim miejscu stanął wieniec sołectwa Prynowo, a na trzecim wieniec ze Stulich. Zgodnie z zapowiedzią było kolorowo, smacznie i wesoło. Nawet deszczowa aura nie przeszkodziła we wspólnym świętowaniu i zabawie do późnych godzin wieczornych.
(mk)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages