Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Ruszył nabór do akcji Masz Głos

2018-09-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-07 10:59:45)
Alicja Rymszewicz poprowadzi panel podczas szkoleń regionalnych

Alicja Rymszewicz poprowadzi panel podczas szkoleń regionalnych

Autor zdjęcia: Lesław Włodarczyk

„Samorząd to my wszyscy” – to motto działającej od 2002 roku akcji Masz Głos, w której wzięło udział już kilka tysięcy uczestników i uczestniczek z całej Polski. W tym roku do akcji ponownie dołączą uczestnicy z naszego powiatu.

Węgorzewscy sołtysi, którzy przystąpili do akcji w roku poprzednim otrzymali wraz z władzami gminy nagrodę Super Samorząd 2018. Tę prestiżową nagrodę – jedną z siedmiu w kraju – przyznano za kooperacyjne podejście do rozwiązywania problemów, umiejętność współdziałania i stworzenie wspólnej reprezentacji małych miejscowości w gminie. Ta wspólna reprezentacja to Forum Sołtysów „Gromada”.

— W tym roku poszerzamy zakres działań, stąd też liczniejszy udział sołtysów w akcji — mówią przedstawiciele Gromady. — Oprócz Alicji Rymszewicz do Fundacji Batorego, zgłosili się kolejni sołtysi: Urszula Marciniak, Lucyna Rojek i Łukasz Dujnowski. Wszyscy wybieramy się na szkolenie regionalne do Ełku.
Ponadto podczas Dożynek Powiatowych utworzone zostanie wspólne stanowisko przedstawicieli Gromady i Akcji Masz Głos. W specjalnym namiocie na mieszkańców Węgorzewa będą czekali specjaliści od spraw samorządowych: Ewa Zielińska i Dariusz Kraszewski. Odpowiedzą na pytania, doradzą, zachęcą do aktywności obywatelskiej. Co roku do akcji dołączają nowi uczestnicy, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, rady seniorów, biblioteki i inne instytucje działające na terenie ponad 200 gmin.

— Akcja Masz Głos skierowana jest do wszystkich, którzy chcą działać społecznie i mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość poprzez poprawę infrastruktury, usprawnienie komunikacji z władzami samorządowymi, zapewnienie przejrzystości ich działań, poprawy jakości konsultacji społecznych, dostosowanie oferty instytucji kultury do oczekiwań społecznych itp — tłumaczy Alicja Rymszewicz. — Ten rok jest szczególnie ważny dla samorządności ze względu na zbliżające się wybory. Akcja Masz Głos pomoże swym uczestnikom przeprowadzić działania profrekwencyjne, przepytać kandydatki i kandydatów, jakie mają poglądy na sprawy ważne dla lokalnej społeczności, zorganizować debatę, sprawdzić, czy kampania wyborcza prowadzona jest zgodnie z prawem itp.

O węgorzewskich sołtysach oraz społeczności Trygortu głośno będzie również w Olsztynie, Białymstoku i Ełku. To zasługa zeszłorocznej uczestniczki akcji Alicji Rymszewicz, która zaproszona została do poprowadzenia panelu podczas szkoleń regionalnych.

— To dla mnie duże wyróżnienie, docenienie tego, czym się zajmuję, działając społecznie — mówi Alicja Rymszewicz. — Do wielu spraw mam nowatorskie podejście, a takie jest szczególnie cenione przez organizatorów Akcji Masz Głos. Zapraszam do udziału w akcji oraz do zapisywania się na szkolenia regionalne: 11 września w Białymstoku, 13 września w Ełku i 14 września w Olsztynie. Tematem szkoleń będzie: „Angażowanie ludzi do działania za pomocą narzędzi partycypacji społecznej. Inicjatywa lokalna, konsultacje społeczne, petycje.”
(mk)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages