Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Zgłoś się po pomoc!

2018-08-22 14:00:00(ost. akt: 2018-08-22 13:04:37)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W Węgorzewie rośnie ilość procedur tzw. Niebieskiej Karty. Oznacza to niestety, że nasza gmina nie jest wolna od przemocy w rodzinach. Aby walczyć z tym niebezpiecznym zjawiskiem, będzie realizowany specjalny projekt.
Do grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węgorzewie będzie realizowany projekt „Pełni mocy – przeciw przemocy”.
— Celem głównym projektu jest wsparcie osób i rodzin doświadczających przemocy bądź zagrożonych przemocą w rodzinie, oraz zwiększenie dostępu do działań profilaktycznych i pomocowych — wyjaśnia Anna Kruk-Miękiszewska z MGOPS w Węgorzewie. — Projekt na poziomie lokalnym jest atrakcyjny i innowacyjny. Atrakcyjność polega przede wszystkim na szerokim wachlarzu proponowanego wsparcia specjalistycznego.

W ramach projektu będzie możliwe m.in. zdiagnozowanie zjawiska przemocy w rodzinie na terenie gminy Węgorzewo. Ponadto projekt zakłada prowadzenie warsztatów w ramach grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy bądź zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie; wsparcie terapeutyczne, a także dyżury takich specjalistów jak psychologa, prawnika, terapeuty rodzinnego.

Projekt skierowany jest do osób, które doświadczają przemocy w rodzinie, jak do tych, którzy się jej dopuszczają. Z pomocy będą mogły też skorzystać osoby i rodziny zagrożone wystąpieniem przemocy domowej, w tym również z rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny oraz m.in. dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dom” i Ogniska Wychowawczego „Przyjazny Kącik” oraz osoby zainteresowane problemem przemocy, które skorzystają z poradnictwa podczas Dnia Otwartych Drzwi w MGOPS.

— Projekt ten odpowiada na rzeczywiste potrzeby osób doświadczających przemocy, co wynika bezpośrednio z prac grup roboczych Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie funkcjonującego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węgorzewie — zaznacza Anna Kruk-Miękiszewska. — Z analizy prac zespołu wynika, że w 2016 roku przeprowadzonych było 47 procedur „Niebieskie Karty”, w tym 29 to były nowe procedury, a 18 procedur przeszło do realizacji z 2015 roku. W 2017 roku prowadzonych było 51 procedur w tym 14 przeszło do realizacji z 2016 roku.

Ponadto w 2015 roku odbyły 253 spotkania grup roboczych, w 2016 roku 257, a w 2017 roku odbyły się 294 spotkania grup roboczych, które odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węgorzewie.
— Z przetoczonych danych wynika, że problem przemocy w rodzinie na terenie gminy Węgorzewo nadal jest duży, a liczba prowadzonych procedur NK rośnie — podaje przedstawicielka MGOPS. — Wzrasta również liczba spotkań grup roboczych w ramach prowadzonych procedur.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą zgłaszać się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Zamkowa 4, 11-600 Węgorzewo. Szczegółowych informacji udziela Dorota Giczewska – tel. 87 427 03 90 i Monika Józefowicz-Pilch – tel. 87 420 93 53.
(raz)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5