Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

ECHO PUBLIKACJI: Ptaki ważniejsze od mieszkańców?

2018-07-20 17:00:00 (ost. akt: 2018-07-19 08:30:07)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

W jednym z numerów WT opisaliśmy sprawę, którą poruszyła nasza Czytelniczka. Dotyczyła ona ptaków na ulicy Zamkowej w Węgorzewie. Zwierzęta te nie dość, że zanieczyszczają ławki i chodniki, to jeszcze strasznie hałasują.

W jednym z numerów Węgorzewskiego Tygodnia opisaliśmy sprawę, którą poruszyła jedna z Czytelniczek, a która dotyczyła problemu ptaków na ulicy Zamkowej w Węgorzewie. Kobieta zauważyła, że zwierzęta te nie dość, że zanieczyszczają ławki i chodniki, to jeszcze strasznie hałasują.
— Turystom i nam mają ptaki zanieczyszczać życie? To i tak ulica bardzo głośna i te ptaki mają nam jeszcze uprzykrzyć życie? — pytała.

W odpowiedzi Ewa Wojnowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Węgorzewie odpowiedziała, że obecnie wszystkie gatunki ptaków są pod ochroną i niewiele można zrobić – przycinka drzew, na których gniazdują będzie możliwa dopiero jesienią. A ławki, które stają się celem ptasich odchodów być może zostaną przeniesione. Co ciekawe, w sprawie pojawiły się kolejne głosy:

— Mieszkam na ulicy Zamkowej i wiem jak bardzo są dokuczliwe te skrzydlate stworzenia — uciążliwą sytuację potwierdza jeden z naszych z Czytelników. — To prawda, że od świtu nie pozwalają spać. Chodnik i ławeczki bardzo ładne, ale cóż z tego, że pełno na nich ptasich odchodów. W tej sprawie jako mieszkańcy pisaliśmy petycję do władz miasta. ale okazało się, że ptaki są ważniejsze od ludzi i wizerunku naszego miasta, onieważ w wielu miejscach jest podobna sytuacja. Można by sądzić. że wizytówką Węgorzewa są chodniki z ptasimi odchodami. Dziwi wypowiedź pani Wojnowskiej w sprawie ewentualnego przeniesienia ławek w inne miejsce. A co z mieszkańcami? Też pani proponuje przeniesienie w inne miejsce? A może wystarczyłoby umieścić na drzewach dźwiękowe straszaki? Takie jak w niektórych miejscach miasta są zainstalowane.

Wywołana do tablicy Ewa Wojnowska przyznaje, że duża ilość ptaków w mieście bezsprzecznie wywołują spore emocje. Jednak trudno jest znaleźć tzw. złoty środek.
— Obecność ptaków na pewno jest uciążliwa dla mieszkańców, a zanieczyszczenia terenu przez odchody nie wpływają dobrze na wizerunek całego otoczenia — przyznaje pani naczelnik. — Niestety okres letni bardzo ogranicza nam działania związane z usuwaniem gniazd, czy też straszeniem ptaków m. in. straszakami dźwiękowymi. Są to działania, na które wymagane jest, w myśl ustawy o ochronie przyrody, zezwolenie wydawane przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Jak wyjaśnia, zezwolenia takie można uzyskać w przypadku, kiedy na drzewach nie ma gniazd, a drzewostan stanowi jedynie miejsca czasowego przebywania ptaków. Natomiast w przypadku ul. Zamkowej jesienią drzewa zostaną maksymalnie, czyli do 30 procent korony przycięte.
— Mam nadzieję, że to ograniczy ilość zakładanych gniazd — mówi Wojnowska. — Natomiast jeśli chodzi o "dźwiękowe straszaki", to jest to kwestia dyskusyjna. Takie urządzenia były już montowane na terenie miasta. Niestety ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do dźwięków straszaka i odstraszanie tą metodą jest działaniem krótkofalowym. Ponadto po zamontowaniu takich urządzeń było wiele skarg i uwag mieszkańców, którym takie dźwięki zwyczajnie przeszkadzały — podkreśla przedstawicielka węgorzewskiego ratusza.
(raz)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Co za element ? #2614540 | 94.254.*.* 31 paź 2018 23:56

    Ptaki im przeszkadzają ... Może czas wracać na popegeerowską wioskę ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages