środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Afrykański Pomór Świń zbliża się do Węgorzewa

2018-07-21 10:00:00 (ost. akt: 2018-07-19 07:56:22)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Lekarze weterynarii spotkali się z sołtysami, aby omówić stan zagrożenia wobec Afrykańskiego Pomoru Świń. O tym jakie obowiązki spoczywają na hodowcach w rozmowie mówi lek. wet. Leszek Florczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Węgorzewie.

Co to jest ASF?
— ASF, czyli Afrykański Pomór Świń, to choroba zakaźna występująca u świń i dzików. I tylko u tych zwierząt. Inne zwierzęta, w tym ludzie, na tę chorobę nie chorują, jednak mogą być wektorem i ją przenosić. To bardzo ostra choroba wirusowa o dużej śmiertelności i dużej zachorowalności. Na ASF nie ma żadnej szczepionki. Jedyną metodą zwalczania choroby jest likwidacja zwierząt chorych i podejrzanych o chorobę lub zakażenie.

Jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce, w związku z ASF?
— Choroba pojawiła się 2014 roku na Podlasiu i stopniowo rozprzestrzeniła się na terytorium Polski, szczególnie wschodniej i północno-wschodniej. Występuje również na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach stwierdzono jedno ognisko afrykańskiego pomoru świń u świń. Natomiast w całym kraju 162 ognisk u świń. Przypadki ASF u dzików stwierdzono na terenie powiatu oleckiego, bartoszyckiego, ełckiego i braniewskiego. W związku z tym część województwa Warmińsko–Mazurskiego decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej 2014/709(UE) została zaliczona do obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru ochronnego. Dotyczy to przede wszystkim terenów sąsiadujących z północną granicą państwa. Powiat węgorzewski w całości położony jest na obszarze ochronnym.

Czy ustalenie strefy ochronnej wiąże się z jakimiś nakazami, zakazami?
— Gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chlewnej z terenu powiatu węgorzewskiego muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Mówiąc w skrócie, muszą stosować odpowiednie środki aby zabezpieczyć swojej gospodarstwa przed możliwością wniknięcia choroby do stada. Świnie w gospodarstwie muszą być utrzymywane w sposób wykluczający kontakt z wolno żyjącymi dzikami oraz ze zwierzętami domowymi w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne. Właściciele gospodarstw mają obowiązek wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami do gospodarstwa, przed wejściami do budynków, w których są utrzymywane świnie oraz wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego. Muszą sporządzić spis posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz na bieżąco go aktualizować. Taki rejestr dotyczy również środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa jak i osób wchodzących do pomieszczeń w których utrzymywane są świnie. Ważnym elementem jest używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności. Posiadacz świń ma również obowiązek informowania urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie. Przyczyna śmierci zwierzęcia musi być określona przez lekarz weterynarii.W przypadku braku możliwości określenia przyczyn śmierci zwierzęcia lub podejrzenia choroby pobierane są próbki do badań laboratoryjnych. Nie należy również zapominać o wymogach identyfikacji i rejestracji zwierząt.

To mogą być kłopotliwe wymogi…
— Być może, ale to w interesie gospodarzy jest, by zrobić wszystko, nawet więcej, żeby zabezpieczyć swoje gospodarstwa przez wniknięciem choroby do stada. Jeśli w gospodarstwie przestrzegania jest pełna bioasekuracja, wszystkie nakazy i zakazy, to prawdopodobieństwo wniknięcia choroby jest naprawdę znikome. Jednak żadne zabezpieczenie nie zagwarantuje w stu procentach tego, że nie dojdzie do zakażenia stada. Potrzebny jest zdrowy rozsadek i zrozumienie przez hodowców świń, że to są ich stada. Gdy w gospodarstwie są przestrzegane wszystkie wymogi, to w przypadku wystąpienia choroby, właścicielowi stada świń przysługuje odszkodowanie za świnie zabite z nakazu inspekcji weterynaryjnej oraz zniszczone pasze lub sprzęt w związku z działaniami przy likwidacji choroby.

To zapewne wiąże się w kontrolami?
— Inspekcja Weterynaryjna sprawdza, czy zawarte w rozporządzeniu ministra nakazy i zakazy są przestrzegane. W trakcie roku każde gospodarstwo będzie kontrolowane przynajmniej dwukrotnie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, będą wydawane decyzje administracyjne nakazujące ich usunięcie w określonym czasie. W skrajnych przypadkach mogą być podjęte działania zakazujące utrzymywanie świń w gospodarstwie.

Wszystkie aktualne informacje na temat ASF można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/

Aktualna mapa ASF obszarów ochronnych, obszarów objętych ograniczeniami i obszarów zagrożenia pod adresem: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
(Łukasz Razowski)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages