Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Rondo im. księdza Piotra Mazurka nie bez kontrowersji

2018-05-13 14:00:00 (ost. akt: 2018-05-11 12:33:43)

Nie Artylerii Polskiej, nie Stulecia Praw Kobiet, ale księdza Piotra Mazurka miano nosić będzie rondo na krzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Targowej w Węgorzewie. Przy głosowaniu niestety nie obyło się bez niedomówień.

Po wielu tygodniach przygotowań, węgorzewska rada miasta w końcu - choć nie jednogłośnie - podjęła decyzję o tym, jakiego patrona otrzyma nowe rondo w ciągu ulicy Armii Krajowej. Wybór nie był łatwy, bo mieszkańcy Węgorzewa zaprezentowali trzy propozycje. Mazurska Fundacja Edukacyjna Bonus Pastor w Węgorzewie zaprezentowała postać księdza Piotra Mazurka, kapłana, który zmarł 14 listopada 2017 roku. Był on proboszczem parafii pw. Dobrego Pasterza w Węgorzewie.

— Ks. Piotr Mazurek od poświecił prawie trzecią część życia dla pracy na rzecz naszej lokalnej społeczności — czytamy w uzasadnieniu fundacji. — To postać znana nie tylko w parafii, którą kierował, ale całej społeczności zarówno gminy, jak i powiatu. (…) Wyjątkowo wrażliwy na problemy i sytuację dzieci i młodzieży. Zawsze gotowy wysłuchać i pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie. Duszpasterz, społecznik, mądry nauczyciel, wrażliwy na biedę i nieszczęścia innych, dla którego na pierwszym miejscu był zawsze człowiek, któremu trzeba pomóc. O sobie myślał zawsze na końcu. To człowiek pełen ciepła, otwarty i kochający ludzi, pełen o nich trosk. Ks. Piotr to postać nietuzinkowa, do której pasowało następujące motto życiowe: „nie narzekaj, tylko rób to, co jest w zasięgu twoich możliwości, aby zmienić swoje jak i najbliższego otoczenia życie”.

Z kolei grupa obywatelska Dziewuchy Węgorzewo rondo chciała "ochrzcić" mianem Stulecia Praw Kobiet. Pomysłodawczynie argumentowały, że głównym motywem jest uczczenie decyzji parlamentarzystów.
— Dnia 9 czerwca 2017 roku Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet - wyjaśniały węgorzewskie Dziewuchy. — W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom. Za ustanowieniem Roku Praw Kobiet głosowało 397 posłów, przeciwko było 18, a 11 wstrzymało się od głosu. Za uchwałą opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Nadanie proponowanego imienia rondu pozwoli mieszkańcom Węgorzewa trwale uczcić stulecie przyznania praw wyborczych kobietom przez Józefa Piłsudskiego, Tymczasowego Naczelnika Państwa (28 listopada 1918 roku).

Żołnierze i kombatanci z Węgorzewa zaproponowali dla skrzyżowania nazwę "rondo Artylerii Polskiej".
— Nadanie nazwy Artylerii Polskiej będzie hołdem złożonym artylerzystom polskim, w tym w szczególności artylerzystom z jednostek, których tradycje kontynuuje i kultywuje 11. Mazurski Pułk Artylerii im. gen. J. Bema w Węgorzewie — wyjaśniali wojskowi. — Artylerzystom, którzy wnieśli swój wkład w to, że mieszkamy dziś w państwie niepodległym, związanym z sojusznikami trwałymi sojuszami politycznymi i militarnymi. Nadanie nazwy Artylerii Polskiej będzie podkreśleniem stałego związku miasta z jednostkami artylerii stacjonującymi w naszym mieście. Za rok będziemy obchodzili 70. rocznicę pierwszej przysięgi wojskowej złożonej przez polskich żołnierzy w naszym mieście. 4 grudnia 1949 r. po raz pierwszy na Ziemi Węgorzewskiej 950 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową. Było to wydarzenie historyczne dla mieszkańców miasta i regionu. W nowo tworzącej się rzeczywistości artylerzyści węgorzewscy w trudnych latach zagospodarowania tych ziem byli gwarantem stabilności i bezpieczeństwa.

Jak czytamy na stronie gminy, podczas sesji, na której węgorzewscy rajcy mieli podjąć decyzję o nadaniu nazwy rondu im. Ks. Piotra Mazurka, „zaczęły się schody”. „Za przyjęciem uchwały nadającej skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Targowej w Węgorzewie tę nazwę (na wniosek Mazurskiej Fundacji Edukacyjnej Bonus Pastor w Węgorzewie) głosowało 11 z obecnych na sali radnych (nieobecni: Małgorzata Hamadyk i Edward Ożga). Dwóch, Andrzej Janulewicz i Grzegorz Pykała, było przeciw. Przeciw czemu? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Jak mówią, diabeł tkwi w szczegółach".

— Cała procedura głosowania była bardzo skomplikowana i niejasna — przyznał w rozmowie z Węgorzewskim Tygodniem radny Grzegorz Pykała. — Przy opiniowaniu na komisji mogliśmy oddać tylko jeden głos na jedną nazwę patrona. Na sesji z kolei pod głosowanie poddano trzy uchwały z daną nazwą. Doszło do absurdu, bo każdy z radnych mógł oddać głos na "tak" na każdą z nazw dla ronda. Dlatego stwierdziliśmy, że skoro chcemy zgodzić się na innego patrona niż ksiądz Mazurek, bo ta uchwała była głosowana w pierwszej kolejności, to zdecydowaliśmy się zagłosować "przeciw" pozostałym. Co nie oznacza, że nie zgadzamy się na nadanie rondu patrona księdza Mazurka. Gdybyśmy wiedzieli, że tak to zostanie przedstawione, to po prostu wstrzymalibyśmy się od głosu — wyjaśnił przedstawiciel części mieszkańców Węgorzewa w radzie.
(raz)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. po wyborach #2612127 | 5.173.*.* 29 paź 2018 05:32

  Pierwszą z uchwał nowowybrani powinni zmienić okropną nazwę. Powodzenia !

  Ocena komentarza: warty uwagi (38) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ZSRR - Watykan #2588156 | 94.254.*.* 25 wrz 2018 04:39

  Dawniej większość nazw ulic ustalała partia, teraz mohery. Okupant się tylko zmienił.

  Ocena komentarza: warty uwagi (45) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polska czy Watykan ? #2569914 | 94.254.*.* 2 wrz 2018 09:11

  Państwo jest świeckie czy już - wbrew konstytucji - kościelne ? Taki nazwy w przestrzeni publicznej to tylko za PiS - u.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wit #2503205 | 176.221.*.* 17 maj 2018 07:04

  Większą kontrowersją są głośne, nabożne śpiewy i mowy z kościoła MB Fatimskiej. W okolicznych domach słychać je przez kilka godzin dziennie. Najczęstszą reakcją jest zamknięcie okien i stosowna "wiązanka". Po co to księdzu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. snotty #2501685 | 94.254.*.* 15 maj 2018 05:21

  tylko kase potrafia brac, nic wiecej

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages