"Zaruski" otwarty na wszystkich

2018-04-02 10:00:00(ost. akt: 2018-03-31 13:36:02)
W pierwszym dniu wiosny w węgorzewskim liceum odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Licealiści obchodzili go wspólnie z gimnazjalistami ze Srokowa, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Pozezdrza, Radziej i Grabowa. Każdy znalazł coś dla siebie.
Wszystkie sale lekcyjne, sala i hala gimnastyczne stanęły przed gośćmi otworem.  Nawet szkolne korytarze były zagospodarowane atrakcjami. Oprócz wystawy dzieł malarskich i fotograficznych autorstwa licealistów z Koła Artystycznego, gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić swoje sprawne oko na stanowisku z bronią elektroniczną „CYKLOP”, oczywiście pod opieką żołnierzy z 11 MPA w Węgorzewie. Uczniowie klas wojskowych przygotowali też pokazy musztry i sztuk walki. Niesamowitą frajdę gościom sprawiła możliwość sprawdzenia się na strzelnicy sportowej.

— Strzelnica to bardzo fajny pomysł,  nie w każdej szkole istnieje coś takiego, szkoła daje możliwość znalezienia nowych pasji. Klimat jest fajny, wydaje się ze wszyscy są otwarci — mówiły Gabrysia, Sandra i Ewa z Bań Mazurskich.
Wielobarwne i wybuchowe pokazy wzbudziły niemały zachwyt, zapewniły przypływ adrenaliny.

— Doświadczenia były super. Nadal jestem w szoku tym, jak bardzo ekscytująca może być chemia — przyznała Ela z węgorzewskiego gimnazjum.
— Nie spodziewałam się, że szkoła posiada takie nowoczesne przedmioty, które pomgaja rozszerzyć nasze horyzonty — podsumowała młodzież z Pozezdrza. — Ta szkoła to nie tylko nauka, ale też zabawa.
W sali biologicznej licealistki pokazywały młodszym kolegom świat bezkręgowców w okularze mikroskopu. W powiększeniu nawet pozornie zwyczajne nicienie, które mogą żyć wszędzie, wyglądają niezwykle tym bardziej, jeśli można je „poganiać” po szkle laboratoryjnym. Przez cały dzień w eterze rozbrzmiewały dźwięki szkolnego radia

„Na Fazie”, które informowało odwiedzających o kolejnych atrakcjach. Gimnazjaliści mogli też wcielić się w rolę dziennikarza. W gabinecie historycznym można było się przenieść w świat starożytnej mitologii, poznać przepowiednie wyroczni Delfickiej i porozmawiać z mieszkańcami Olimpu.
— Klasa historyczna była ciekawie przedstawiona. Podobała mi się najbardziej — ocenił Adam z Węgorzewa.
— Nasi szkolni fizycy przygotowali pokaz windy kosmicznej i działania zbudowanego przez nich prototypu silnika liniowego — tłumaczył Szymon, licealista. — Gimnazjaliści mogli zobaczyć też jak bezprzewodowo przesyła się prąd dzięki generatorowi Tesli.

Nagle mimo gwaru wszyscy usłyszeli wyjące na szkolnym dziedzińcu syreny policyjne. Jednak tym razem odgłos zamiast typowego niepokoju, wzbudził powszechną ciekawość. Wszyscy ruszyli do okien, by zobaczyć, co się dzieje. Kordon policji i zakapturzeni szalikowcy, rzucający butelkami? Na szczęście to tylko inscenizacja. Klasy mundurowe zorganizowały (we współpracy z policją)  pokazy, prezentujące profil, który gości na liście propozycji klas w liceum.  W pierwszym z nich siły policyjne zwalczały z  niebezpieczną grupę szalikowców, podczas drugiego  uczniowie mogli obserwować pokaz sprzętu policyjnego. To jednak nie koniec wielkich emocji. Prawdziwym hitem okazał się sprzęt do VR-u, który za pomocą oprogramowania przenosi użytkownika w podwodny świat pełen niebezpiecznych stworzeń. Mało, kto, przetrwał do końca potyczkę z agresywnym żarłaczem.

Nieco mniejszą popularnością cieszyły się wirtualne instrumenty, na których uczniowie mogli wygrać melodię za pomocą skoncentrowanych myśli. Spragnieni odrobiny wysiłku fizycznego grali na hali gimnastycznej w dmuchanych piłkach sferycznych czyli bubble football i ćwiczyli na trenażerze tenisa stołowego. Czas pozwolił  na odwiedzenie ostatnich sal, m. in. tej, w której próbę do spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Adama Gulmantowicza, odbywała grupa teatralna Theatrum Mundi.
— Każdy jest tu bardzo miły, macie fajne szafki, halę i dzwonek — mówią uczniowie ze Srokowa. — Szkoła jest nowoczesna, nauczyciele są bardzo pozytywni.
— Jak widać, każdy znalazł coś wyjątkowego  w naszej szkole — podsumowują z dumą licealiści.
 (Grupa dziennikarska LO)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5