środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Pomnik Niepodległości otrzymał zielone światło

2018-03-18 14:00:00 (ost. akt: 2018-03-16 13:24:04)

Autor zdjęcia: fot. Archiwum komitetu

Niemal jednogłośnie Rada Miejska w Węgorzewie wyraziła zgodę na powstanie w mieście pomnika upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Jak podają przedstawiciele komitetu budowy monumentu, Pomnik Niepodległości i Suwerenności w Węgorzewie będzie rzeźbą plenerową i zostanie umiejscowiony w centralnym miejscu placu przy zbiegu ulic 11 listopada, Grunwaldzkiej, Teatralnej i Zamkowej w Węgorzewie.

— Trzy sześciometrowe kolumny o surowej fakturze symbolizują ziemie trzech zaborów pod którymi żyli Polacy — wyjaśniają. — Rzeczpospolita terytorialnie została zniewolona, lecz umysłów Polaków nigdy nikomu nie udało się zniewolić. Zwieńczenie pomnika stanowi łącznik z polerowanej stali nierdzewnej symbolizujący Polskę, która jak Feniks odrodziła się z popiołów. Blask i czystość stali to jak nowa tabula rasa „niezapisana tablica”, na której możemy zapisywać naszą przyszłość. Pomiędzy kolumnami możemy swobodnie się przemieszczać. Jest to przejście symboliczne, jak przeniesienie z Polski pod zaborami do Polski teraźniejszości i spoglądanie z nadzieją ku przyszłości.

Forma trzech kolumn ma nawiązywać do megalitycznego dolmenu, "nowego kamienia" węgielnego odrodzonej przed stu laty państwowości polskiej. Docierające między kolumny światło symbolizuje nas i nasz świat, w którym żyjemy. Węgorzewscy radni niemal jednogłośnie wyrazili zgodę na postawienie tego pomnika. Jedynym, który wtrzymał się od głosu, był przewodniczący rady.
— Uważam, że taki pomnik jest potrzebny, jednak nie przemawia do mnie jego symbolika — wyjaśnił Tomasz Wierzchowski. — Obawiam się, że nie będzie ona zrozumiała dla wielu ludzi.

Koszty budowy pomnika pokryte będą przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległości i Suwerenności w Węgorzewie ze środków pochodzących z darowizn i zbiórki pieniężnej.
(raz)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kiedy ? #2588159 | 94.254.*.* 25 wrz 2018 05:32

  Pytanie tylko za ile lat powstanie ten pomnik. Polska pod okupacją watykńską krajem wolnym nie jest. Debatowanie o pomniu w obecnych czasach jest raczej bezprzedmiotowe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do mieszkańca #2484069 | 188.146.*.* 13 kwi 2018 21:43

  Drogi ''mieszkańcu '' swoje pretensje kieruj raczej do ojców tych dzieci a nie do burmistrza . Lokal dostała od władz miasta , czyli my wszyscy mieszkańcy zrzuciliśmy się na mieszkanie tej pani , też bym wziął i telewizji bym nie sprowadzał . Pomnik buduje społeczny komitet , a radni wyrazili zgodę na jego postawienie . Mam nadzieję , że nie dołożą do budowy ani złotówki z budżetu gminy . Centrum Kultury ma kosztować 14 milionów co przy obecnej koniunkturze na roboty budowlane jest nie realne , trzeba liczyć ok 20 milionów .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec #2480481 | 83.6.*.* 8 kwi 2018 22:31

  Obejżałem właśnie program Nasz Nowy Dom odcinek 112 z Węgorzewa. Jak nie wstyd jest władzom miasta stawiać pomniki? Matka wychowuje cztery dziewczyny zarabiając 1500. Od władz miasta dostaje lokal-ruinę i radź sobie sama. A my podebatujmy gdzie tu jakiś pomnik postawić albo komu maedal i za co. Albo nie lepiej nowe Centrum Kultury za 10 milionów. Żenujące to jest dla mnie jako mieszkańca. Nie macie mojego głosu radni nieporadni!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. węgorzewianin #2478901 | 31.135.*.* 6 kwi 2018 00:22

   "megalityczny dolmen", a cóż to jest? Kto używa takich określeń?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. warmiak #2477919 | 79.124.*.* 4 kwi 2018 21:49

   urzędnikom najlepiej wychodzi stawianie pomników

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages