To już ostatnie dni plebiscytu. Sołtysi czekają na wasze głosy!

2018-03-03 12:00:00(ost. akt: 2018-03-02 12:01:29)
Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd ten to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i zintegrować.
To zarazem jedna z najstarszych instytucji samorządowych w kraju. Instytucji, która jak mało która odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu. Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy. Warto pamiętać, że za instytucją sołtysa „kryją” się zwykli ludzie, nasi sąsiedzi. Jak jeden z dotychczasowych liderów naszego plebiscytu, Wojciech Olender z Rudziszek w gminie Węgorzewo. Pan Wojciech działa jako sołtys od 2011 roku. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego i na co dzień zajmuje się produkcją mleka. Jak podkreśla, lubi to, co robi i stara się pogodzić życie prywatne z funkcją samorządową.

— Zdecydowałem się pełnić tą funkcję, gdyż chciałem coś zmienić — tłumaczy gospodarz Rudziszek. — Uważam, że trochę mi się to udało. Zostały postawione dwie lampy uliczne w Rudziszkach 2 przy przystanku i sześć lamp solarowych oraz jedna lampa solarowa w Pasternaku i w Łęgwarowie. Co roku wykonuje się remont dróg gminnych. W tym roku została położona nowa nawierzchnia asfaltowa z Rudziszek do Łęgwarowa. Zakupiliśmy namiot w którym robiliśmy spotkania i dożynki. Obecnie połączyliśmy spotkania integracyjne z sołectwem Perły — wylicza.
Sukcesy sołectwa zależą nie tylko od sołtysa, ale i od jego mieszkańców. Nie brakuje jednak potrzeb.
— Największa potrzeba w naszej miejscowości to świetlica przyznaje Wojciech Olender. — Moje marzenie chyba się spełni, bo w tym roku planuje się oddać do użytku starą wyremontowaną świetlicę. Będzie nam służyła do spotkań bez względu na pogodę i porę roku. W planach jest też wybudowanie placu zabaw dla dzieci.

Nasz plebiscyt rozkręca się na dobre, liderzy co chwila się zmieniają, a wy wciąż wspieracie gospodarzy swoich sołectw. Do 9 marca każdy może zagłosować na swojego sołtysa, a także uzasadnić dlaczego to właśnie on powinien otrzymać zaszczytny tytuł. Nasze głosowanie zakończy się dokładnie 9 marca, czyli dwa przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca. Plebiscyt jest świetną okazją do podziękowania za pracę oraz aktywne działanie na rzecz Waszej społeczności. Tytuł "Super Sołtysa 2017" Powiatu Węgorzewskiego otrzyma gospodarz, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Kto Otrzyma zaszczytne miano? Wszystko zalezy od Was. Głosujcie, decydujcie!

AKTUALNY RANKING


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5