Poniedziałek, 12 listopada 2018. Imieniny Konrada, Renaty, Witolda

Uczniowie walczą o wiedzę i wymarzone indeksy

2018-02-09 10:00:00 (ost. akt: 2018-02-08 16:43:51)

Autor zdjęcia: Archiwum LO w Węgorzewie

Grudzień i styczeń to czas olimpiad przeprowadzanych w naszym mieście na szczeblu wojewódzkim. W tym czasie odwiedza nas młodzież z całego naszego regionu.

Kilka pytań odnośnie olimpiad zadaliśmy Waldemarowi Ołyńskiemu, Przewodniczącemu Komitetu Okręgowego Ogólnopolskich Olimpiad: Wiedzy o III RP, Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, oraz Olimpiady o Unii Europejskiej.

Jaki jest zakres materiału, który muszą opanować uczniowie?
— Uczniowie muszą wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu wiedzy o społeczeństwie i edukacji prawniczej oraz wiedzą o świecie współczesnym

Jaki jest cel takich olimpiad?
— Celem głównym jest upowszechnianie wiedzy na temat współczesnej Rzeczypospolitej Polskiej – m.in. jej konstytucji, ustroju, systemu politycznego, samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, prawa, społeczeństwa, wiedzy o prawach człowieka, przestrzegania praw człowieka, polityki zagranicznej czy członkostwa w organizacjach międzynarodowych, promocja takich wartości jak demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny, jak również umożliwienie uczniom zaprezentowania posiadanych wiadomości i umiejętności z zakresu danej olimpiady.

Jakie korzyści mają z olimpiad uczestnicy?
— Olimpiada przeprowadzana jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. Najlepsi uczniowie z każdego województwa awansują do etapu centralnego do takich osób należy zaliczyć Kamilę Skrzypę z Zespołu Szkół Górowo Iławieckie, Katarzynę Latek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Agnieszkę Szturo z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu. Awans na szczebel centralny wiąże się ze zdobyciem upragnionego indeksu na wymarzoną uczelnię np. prawo na Uniwersytecie Gdańskim, psychologia na Uniwersytecie Opolskim. Jest o co powalczyć.

A jak do tej pory wypadli węgorzewscy licealiści?
— Jestem bardzo dumny z naszej młodzieży, na szczególne wyróżnienie zasługują: Marek Rabażyński z Ia i Karolina Piwnikiewicz z IIc. Uzyskali oni status finalisty – Marek z Olimpiady Wiedzy o III RP, a Karolina z Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. To jest bardzo wysokie osiągnięcie.
(mk)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages