Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Niedziele wolne od handlu – sprawdź harmonogram na 2018 rok

2018-03-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-08 12:36:47)

Autor zdjęcia: wt

Prezydent podpisał kolejną, ważną ustawę. Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu. Jedni uważają, że niedziele wolne od pracy należą się każdemu, inni irytują się, że to ograniczenie wolności wyboru.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz, w niektóre inne dni. Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w miesiącu (2018 rok), a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedziele.
— Ustawa ograniczająca handel w niedziele przywraca normalność i jest faktycznym pokazaniem wewnątrzspołecznej, polskiej solidarności — powiedział Prezydent Andrzej Duda tuż przed podpisaniem ustawy.
Jak podaje serwis prasowy Kancelarii Prezydenta RP, prezydent podkreślił, że nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona. Jak się bowiem okazuje, mniej pracy w niedzielę, nie oznacza wcale, że sprzedawcy będą odpoczywać do woli. Przypomnijmy, że do tej pory 13 dni świątecznych w roku było ustawowo wolnych dla wszystkich pracowników handlu. W takie dni za ladą stać mógł tylko właściciel. Po zmianach, pracownicy cukierni, piekarni, kiosków, punktów handlowych na dworcach czy poczty będą musieli przyjść do pracy w święta Bożego Narodzenia, czy w Wielkanoc, jeśli taka będzie wola właściciela.

Według przedstawicieli Zrzeszenia Przedsiębiorców i Producentów Rolnych Ziemi Węgorzewskiej, zakaz handlu w niedziele będzie miał mały wpływ na lokalne sklepy. Większość z nich — jak podkreślają — i tak jest w tym dniu zamknięta.
— Obecnie wielu węgorzewian w niedziele możemy spotkać w Giżycku, Ełku, jak i w Olsztynie — mówi Zbigniew Śmierzyński, wiceprezes zrzeszenia.— Jeździmy na zakupy i przy okazji w celach rozrywkowych, np. do kina. Po wprowadzeniu zakazu możliwe, że część z nas pozostanie w naszym mieście i to może być szansą dla lokalnej gastronomii. Małe sklepiki, w których sprzedaż prowadzą sami właściciele, również będą mogły podreperować swoje obroty.


Zdania klientów są podzielone. Jedni uważają, że niedziele wolne od pracy należą się każdemu, inni irytują się, że zarówno klienci, jak i pracownicy powinni mieć wybór.

— To bezsens. Jeśli zamysłem było wygonienie ludzi do kościoła zamiast na zakupy, to co z niewierzącymi? — komentuje Paweł, mieszkaniec Węgorzewa. — Już widzę te tłumy w sobotę w sklepach. To nic nie daje. Poza tym jak zwykle jakiś dyskont czy inny sklep znajdzie lukę w prawie i będzie handlować. Wszyscy doskonale wiemy jakie sklepy otwarte są zawsze, bez względu na okoliczności.
— Niedziela to dzień dla rodziny — podkreśla pani Agnieszka, pracownica sklepu osiedlowego w Węgorzewie. — Nie rozumiem oburzenia klientów związanego z nowym prawem. Jakim problemem jest zrobienie zakupów dzień wcześniej? Przecież to tylko jeden dzień! Naprawdę tak ciężko rozplanować zakupy o jeden dzień więcej?

Zmiany wchodzą w życie już w marcu, żeby uniknąć rozczarowania, warto już teraz zapoznać się z wykazem niedziel wolnych od handlu.

Niedziele wolne od handlu w 2018 roku:

marzec: 11,18
kwiecień 1, 8,15, 22
maj: 13, 20
czerwiec: 10, 17
lipiec: 8,15,22
sierpień: 12, 19
wrzesień: 9, 16, 23
październik: 14, 21
listopad: 11, 18
grudzień: 9

(raz, mk)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. itaxi electric #2457781 | 83.17.*.* 9 mar 2018 14:38

  Ikona samochodów elektrycznych jako taksówka. Testowaliśmy Teslę na ulicach Warszawy https://businessinsider.com.pl /technologie/nowe-technologie/tesla-s-ja ko-taksowka-elektryczna-w-warszawie/nt6f dwe

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sołtys #2457434 | 37.47.*.* 9 mar 2018 09:39

  Czemu strarz rybaczka Nie tempi ( Kłusownikow ) na Rezerwacie Oświnie od strony Guj pełno ich jest tam łapia workami ryb

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages