Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Wybory samorządowe na nowych zasadach

2018-02-03 10:00:00 (ost. akt: 2018-02-01 14:51:54)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Samorządowcy komentują wprowadzone w styczniu zmiany w ordynacji wyborczej. W tym roku mieszkańcy wybiorą przedstawicieli władz lokalnych na nowych zasadach. Zmiany dotyczą też okresu sprawowania przez nich funkcji.

Jesienią odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy wybiorą osoby, od których będzie zależała najbliższa przyszłość regionu. Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w połowie stycznia podpisał ustawę zmieniającą ordynację wyborczą. Zmiany obejmują m.in. wydłużenie kadencji organów samorządu terytorialnego z 4 do 5 lat, oraz zmianę podmiotu dokonującego podziału gminy na stałe obwody głosowania. Obecnie jest to rada gminy, a od dnia 1 stycznia 2019 r. będzie to komisarz wyborczy, przy czym podział gminy na obwody na potrzeby tegorocznych wyborów samorządowych dokonywany będzie według zasad dotychczasowych. Analogiczne zmiany dotyczą podziału jednostki samorządowej na okręgi wyborcze. Wiele kontrowersji dotyczy legalizacji wpisów – skreśleń, zamazań itp. – dokonywanych przez wyborców na kartach do głosowania w obrębie kratek.

„Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu” – podaje kancelaria prezydenta. Co sądzą o zmianach ci, którzy już w samorządach działają? O komenatrz poprosiliśmy tych, których nowe prawo dotyka najbardziej, a więc samych samorządowców. Zastępca burmistrza Węgorzewa nie miał na ten temat wiele do powiedzenia.
— Nie chciałbym na tym etapie komentować nowego prawa — komentuje Andrzej Lachowicz. — Czas zweryfikuje, czy będą to dobre rozwiązania. Mam nadzieję, że uda się bez zakłóceń przeprowadzić najbliższe wybory samorządowe, jesienią tego roku.

Bardziej rozmowna była Halina Faj, starosta węgorzewski:
— Popieram wydłużenie kadencji organów samorządu terytorialnego, szczególnie w sytuacji ograniczenia kadencji do dwóch — skomentowała. — Procesy inwestycyjne, w tym prace planistyczne, proces pozyskiwania środków zewnętrznych i realizacja inwestycji czasami trwają kilka lat.
To dlatego według szefowej starostwa kadencja pięcioletnia pozwoli na solidne przeprowadzenie większej ilości operacji inwestycyjnych niż do tej pory. W wydłużaniu kadencji upatruje większą stabilizację i pewność zrealizowania wszelkich zamierzeń, z korzyścią dla mieszkańców danej wspólnoty samorządowej.

Jeśli chodzi o konsekwencje zmian w ustalaniu okręgów wyborczych, Halina Faj zaznacza, że wszystko pokaże czas, ponieważ przepis ten wchodzi od 1 stycznia 2019 roku.
— Moje doświadczenie wskazuje, iż samorządy dobrze wywiązywały się ze swoich zadań dotyczących podziału na obwody czy okręgi wyborcze — dodaje. — Odgórne narzucanie może być zbyt mechaniczne i może nie odzwierciedlać rzeczywistych potrzeb parytetu mieszkańców.
Podobnie jak to ma miejsce w wielu wypowiedziach – nie tylko polityków – z innych części kraju, wątpliwości u starosty węgorzewskiego budzi zapis o możliwości zamieszczania wpisów na kartce do głosowania.
— Ta kwestia budzi moje wątpliwości — przyznaje Halina Faj. — Jest to duże pole do niejednoznacznych interpretacji, przede wszystkim komisje obwodowe będą miały więcej pracy, spodziewam się iż będzie więcej protestów wyborczych. Uważam, że jakiekolwiek zapiski, dopiski w obrębie kratki, w której wyborca oddaje swój głos nie powinny mieć miejsca. Nie powinno się tych zasad zmieniać, a większy nacisk położyć na edukację wyborczą – wyjaśnia.
(raz)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Strata #2436861 | 37.47.*.* 9 lut 2018 07:19

    Czemu jest pełno ( Kłusownikow no Oświnie ) strarzniki ich Nie łapia maja siatki ….????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages