środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Czytelnicy pytają: Jak mamy dojechać do swoich domów?

2018-01-27 14:00:00 (ost. akt: 2018-01-26 13:25:31)

Autor zdjęcia: Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika

Część mieszkańców Wesołowa ma problem z dojazdem do domów. Powód – nieprzejezdna, zdewastowana droga. Ludzie skarżą się na opieszałość urzędników, a ci zaznaczają, że starają się poprawić sytuację na tyle, na ile pozwalają możliwości.

Z jednej strony mieszkańcy apelują do władz powiatu węgorzewskiego o umożliwienie im ludzkiego dojazdu do domów, z drugiej strony droga – według urzędników – niszczona jest przez ciężki, rolniczy sprzęt, który też musi jakoś dojechać do pól. Część mieszkańców Wesołowa znalazła się w niemałych tarapatach z powodu zdewastowanej drogi dojazdowej do posesji, będącej w zarządzie starostwa.

— Droga jest rozwalona, nie mam jak dojechać do chorego brata — skarży się jeden z mieszkańców wsi. — Samochodem osobowym nie ma szans przejechać. To nie jest droga, to jest wręcz koryto rzeki — opisuje. — Starosta rozkłada ręce, bo nie ma pieniędzy. A nie daj Boże co będzie, jak będzie potrzeba by przejechała karetka pogotowia? Nie ma szans, zawiśnie na nierównościach.
Jak oblicza nasz rozmówca, przy drodze w opisanym stanie mieszka kilkanaście osób.

— Już bodajże trzeci rok proszę o zrobienie tej drogi — wtóruje mieszkańcowi Małgorzata Drzał, sołtys Wesołowa. — Nie chodzi nam o cały odcinek, ale ten fragment będący bezpośrednim dojazdem do domów, by ludzie mogli się z nich wydostać. A powiat zawsze tłumaczy, że są ważniejsze sprawy, że nie ma pieniędzy.
Gospodyni miejscowości przyznaje, że w zeszłym roku, po specjalnie zwołanym zebraniu wiejskim, udało się nieco nacisnąć na władze starostwa, i w końcu służby pojawiły się na miejscu. Wysypano materiał mający za zadanie nieco utwardzić przejazd.
— To były jakieś cegły z błotem i metalowymi prętami, które mieszkańcy potem własnymi rękami musieli usuwać — wspomina sołtys. — Nic to nie poprawiło.

Zarządca drogi ma świadomość, że droga gruntowa w miejscowości Wesołowo jest w złym stanie technicznym. W mailu wysłanym no naszej redakcji dyrekcja Zarządu Dróg Powiatowych komentuje:
— Faktycznie był utrudniony przejazd, droga została zniszczona przez ciężki sprzęt rolniczy, który w tym okresie wywoził z przydrożnych pól płody rolne — potwierdza Łukasz Krupa, dyrektor ZDZ w Ogonkach. — Zarząd Dróg dokonał poprawy nawierzchni drogi, aby zapewnić tymczasowy przejazd na wspomnianym odcinku drogi. Planuje się wykonanie remontu poprzez nawożenie kruszywa z zagęszczeniem oraz wykopanie przydrożnego rowu odwadniającego drogę. Prace te zostaną wykonane wczesną wiosną przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Po bardzo mokrym lecie i deszczowej jesieni sytuacja obecnie jest trudna. Zarówno rolnicy muszą jakoś dojechać do pól, jak i mieszkańcy do swoich domów. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się położenie asfaltu. Jednak jak dowiadujemy się w węgorzewskim starostwie, nie będzie to możliwe w ciągu najbliższych lat.

— Chodzi oczywiście o finanse — mówi Halina Faj, starosta węgorzewski. — Ta gruntowa droga, o której mowa, łączy Wesołowo z miejscowością Guja i w żaden sposób nie wpisuje się do kategorii dróg powiatowych. Drogi powiatowe łączą na przykład siedziby gmin, przebiegają przynajmniej przez teren dwóch gmin w danym powiecie. W pierwszej kolejności musimy zadbać właśnie o takie trasy, które tworzą podstawową sieć komunikacyjną, a do tego nam jeszcze trochę brakuje – zaznacza. Wszystkie środki zewnętrzne, o które powiat aplikuje, skierowane są właśnie na inwestycje w takie drogi.
Szefowa starostwa potwierdza też to, o czym wspominał dyrektor ZDP – zniszczony fragment drogi w Wesołowie zostanie wyremontowany w okresie wiosennym.
(raz)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. -....... #2435399 | 37.47.*.* 7 lut 2018 12:24

  Heniek zalicza babki z wioski i ma konia mu dobra Droga

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do ...... #2429029 | 37.220.*.* 29 sty 2018 21:38

  jak juz sie dowiedziałeś to sp...aj stąd

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ...... #2429027 | 89.230.*.* 29 sty 2018 21:36

  No tak. Tylko potwierdziłeś , żeś" Heniek z wiochy nad Oświnem".Kuźwa, dawno się tak nie ubawiłem.Dzięki, Heniu. :) :) :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ...... #2428992 | 89.230.*.* 29 sty 2018 20:56

  A co mają kłusownicy, do nie przejezdnej drogi?.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Biały #2427544 | 37.47.*.* 28 sty 2018 05:10

   Bełno jest kłusownikow na Oświnie od strony nowych Guj tez nic Nie robia maja siatki

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages