Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Grubość lodu nie świadczy o jego wytrzymałości

2018-01-23 14:00:00 (ost. akt: 2018-01-23 13:00:45)

Autor zdjęcia: wt

Z myślą o wszystkich uczniach rozpoczynających ferie zimowe, strażacy zorganizowali coroczny pokaz ratownictwa lodowego. Podczas spotkania uczestnicy poznali podstawowe techniki ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód.

W ubiegły piątek, przy bulwarze Loir-et-Cher zebrała się liczna grupa uczniów, przedszkolaków oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta. Powodem tego były coroczne pokazy ratownictwa lodowego przygotowane przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie oraz strażaków z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

— Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód — mówi st. asp. Tomasz Grunwald, oficer prasowy KP PSP w Węgorzewie. — Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osób z przerębli z użyciem sprzętu specjalistycznego takiego jak: sanie lodowe czy rzutka ratownicza. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Osobę uwięzioną w przerębli ratowano między innymi za pomocą gałęzi, kurtki, sanek, drabiny i koła ratunkowego. Przedstawiono sposoby zbliżania się do osoby pod którą załamał się lód.

Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody. Ze względu na ferie zimowe pokaz skierowany był głównie do młodzieży szkolnej i przedszkolaków. Zarówno organizatorzy pokazu jak i opiekunowie, z którymi przyszli uczniowie mają nadzieję, że nauka wyniesiona z pokazu na długo zapadnie w pamięci zebranych. Po pokazie zebrani mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt strażacki oraz porozmawiać ze strażakami.
— Apelujemy o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zaleca korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach — przypomina strażak. — Pamiętajmy, że grubość lodu nie świadczy o jego wytrzymałości.


Kiedy widzisz, że pod kimś załamał się lód:
1. Nie wbiegaj na lód – może on załamać się również pod Tobą!
2. Wezwij pomoc – zadzwoń na numer 112 lub 998
3. Staraj się podać lub rzucić osobie w wodzie coś co może chwycić – linę, kurtkę, sanki, gałąź...
4. Jeżeli musisz zbliżyć się do osoby w wodzie, zrób to na leżąco – rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni lodu
5. Osobę wyciągniętą z wody należy powoli ogrzewać, jeżeli jest to możliwe zmienić jej ubranie na suche, podać coś ciepłego do picia.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Strarzak #2435403 | 37.47.*.* 7 lut 2018 12:30

    Na Oświnie jest pełno ( Kłusownikow ). Maja siatki od nowych Guj i od Pałacu i łapia ryby workami

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages