Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Uwaga, grypa atakuje! Czy grozi nam epidemia?

2018-01-21 10:00:00 (ost. akt: 2018-01-19 18:20:21)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na ulicach, w sklepach i w pracy mija nas coraz więcej kaszlących i kichających osób. Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem, a marcem, wkraczamy więc w najbardziej zagrożone chorobą miesiące. Czy grozi nam epidemia?

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku. Szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem. Rejestruje się wtedy nawet do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Choroba zazwyczaj atakuje nagle. Towarzyszy jej silna gorączka, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia, w czasie grypy rzadko występuje katar, natomiast częstym objawem jest suchy, męczący kaszel. Choroba może mieć również przebieg bezobjawowy lub mieć niewielkie objawy. Z medycznego punktu widzenia, grypa to ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Choroba przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem, wkraczamy więc w najbardziej zagrożone chorobą miesiące. Niestety, wiele osób wciąż bagatelizuje grypę i jej objawy myląc ją ze zwykłym przeziębieniem i tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie i innych. Statystyki nie napawają optymizmem – z danych epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że w sezonie 2016/2017 odnotowano rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. W tym czasie zachorowało aż 4 919 110 osób! To o 20% więcej niż w okresie poprzedniego sezonu grypowego, kiedy odnotowano 4 107 077 przypadków zachorowań. W okresie od 1 do 7 stycznia 2018 roku w Polsce ogółem 120 543 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 44,8 na 100 tys. ludności. W naszym województwie było ich łącznie 2126. Jak wygląda sytuacja w naszym powiecie?

— W 2017 roku w powiecie węgorzewskim odnotowano 11 472 zgłoszenia zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne — informuje Dorota Kozian z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie. — Od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego (16 stycznia) do PSSE w Węgorzewie wpłynęło łącznie 563 zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
Jak wypadają tegoroczne statystyki, na tle ubiegłorocznych? I czy możemy obawiać się epidemii grypy?
— W stosunku do poprzedniego roku w tym samym okresie jest mniej zgłoszonych zachorowań. Sytuacja jest pod kontrolą i na razie nie ma mowy o żadnej epidemii — uspokaja Alicja Gajda z sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie.

Średnio co minutę z powodu grypy na świecie umiera jedna osoba. Choroba ta może prowadzić również do ciężkich powikłań – najczęstsze to zapalenie oskrzeli oraz płuc, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne. Komplikacje występują najczęściej u dzieci poniżej 2 roku życia, osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. W takich przypadkach często wymagana jest hospitalizacja. Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotykoterapia nie jest skuteczna i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych.

Objawy grypy:
Wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czołowej i zagałkowej), uczucie rozbicia i osłabienie, złe ogólne samopoczucie, objawy ze strony układu oddechowego – suchy kaszel, ból gardła i katar (zwykle o niedużym nasileniu). U małych dzieci obraz kliniczny może wystąpić zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, a nawet wymioty

Co może uchronić nas przed grypą:
• Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie
• Regularne mycie rąk
• Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi
• W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem - unikanie tłumu i masowych zgromadzeń
• Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages