Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Przed nami sylwestrowa noc. Bawmy się z głową!

2017-12-30 11:09:35 (ost. akt: 2017-12-30 14:18:27)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przed nami ostatni weekend tego roku. Szampańska zabawa przy huku fajerwerków nie zawsze jest bezpieczna. Przeczytajcie kilka dobrych rad, o których warto pamiętać, by bezpiecznie rozpocząć Nowy Rok.

Przed nami wydłużony sylwestrowy weekend. Dla wielu to czas spotkań ze znajomymi i świętowania. W ferworze zabawy nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przez najbliższe dni policjanci szczególną uwagę poświęcą nadzorowi nad sytuacją na drogach regionu. Pojawi się więcej policyjnych patroli, a funkcjonariusze sprawdzać będą trzeźwość kierujących, sposób przewożenia pasażerów, dokumenty wymagane podczas policyjnej kontroli.

Jak co roku policjanci z garnizonu warmińsko-mazurskiego będą czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy będą świętowali przybycie Nowego Roku. Należy jednak pamiętać, że to w gestii organizatora leży zapewnienie wszystkim świętującym bezpieczeństwa i to służby ochrony zobligowane są do podejmowania interwencji na terenie odbywającej się imprezy sylwestrowej. Ci, którzy wybierają się na organizowane w sylwestrową noc koncerty i imprezy plenerowe powinni pamiętać, że w tłoku najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Należy rozważyć, czy warto zabierać ze sobą dużą ilość pieniędzy, gdzie schować portfel, jak zabezpieczyć torebkę.

Co roku, w czasie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Pamiętajmy, że używanie wyrobów pirotechnicznych wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie znaczy to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bo używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować wiele negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim konsekwencji dla zdrowia i życia.

By zadbać o bezpieczeństwo własne i innych osób trzeba pamiętać o podstawowych zasadach:

- fajerwerki lub petardy należy kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców. Muszą one posiadać odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, czy opakowanie jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.

- używając wyrobów pirotechnicznych trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Nie należy lekceważyć ostrzeżeń.

- trzeba wybrać odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Niezmiernie ważna jest odpowiednia odległość podczas odpalania fajerwerków. Pod żadnym pozorem nie należy podejmować prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

- wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe! Warto przypomnieć, że sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

- fajerwerki mogą stanowić atrakcję dla ludzi, niestety nie dla zwierząt. Nasi pupile mogą bardzo źle znosić huk petard. Należy zadbać o to, by zminimalizować ich dyskomfort.

(źródło: KPP w Węgorzewie)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages